Responsive Reklam Alanı

Merhaba değerli okurlar,

Bu makalemizde bilgisayar kullanımındaki ipuçlarından birine değineceğim. Denemek için olsun, kullanmak için ya da nasıl bir özelliği var diye test etmek için bilgisayarımıza zaman zaman kurmuş olduğunuz programlar elbette vardır. Kurup test edip ya da kullandığınız programlarla işiniz bittiğinde haliyle bu tür programları ekle/kaldır yöntemiyle de bilgisayarınızdan kaldırıyorsunuz.

Bilgisayardan-Program-Nasil-Kaldirilir_emresupcin

Aslında bilgisayar kullanıcıları 1 noktayı hep göz ardı etmekte. Bu nokta şu; bilgisayarınıza kurduğunuz programları her seferinde standart ve hızlı bir şekilde uninstall (kaldırma işlemi) yaptığınızda programın bilgisayarınızdan komple kaldırıldığını sanıyorsunuz ama pek öyle de olmuyor. Programın .exe uygulamasını kaldırsanız bile bazı bileşenleri birgisayarınızın kayıt defteri düzenleyicisinde kayıtlı bir şekilde varlığını sürdürüyor. Kayıt defterinde kalan program kalıntıları ufak bir ayrıntı olarak gözükse bile daha sonra kuracağınız başka programlarda hata almanızın habercisi olabiliyor.

Bu konuda dikkat etmeniz gerekenlerde şu şekilde;

Madde 1: Kaldıracağınız programın diğer programlarla olan ilişkisine bakın. (Örneğin; adobe flash programını kaldırırsanız internette video izleyemezsiniz, java programını kaldırırsanız internet tarayıcılarında oyun oynayamazsınız,…)

Madde 2: Kaldıracağınız programları tipik olarak kaldırma seçeneği ile değilde tam kaldırma seçeneği ile kaldırmayı tercih edin. Burada bahsedilen ise az önce söylemiş olduğum; Kaldırdığınız programların kayıt defteri gibi yerlerde kalıntısının kalması.

Madde 3: Bilgisayarınızın ‘Denetim Masası’ bölümünde yer alan ‘Programlar ve Özellikler’ (Program Kaldır) kısmından program kaldırmayı tercih edebilirsiniz. Ama bana sorarsanız ben denetim masası kısmından çok nadir program kaldırıyorum. Program Kaldırmak için Revo Uninstaller programını kullanıyorum.

Revo Uninstaller, birçok temizleme aracını da içeren ücretsiz bir program kaldırma aracıdır ve kaldırdığınız programın kayıt defteri gibi bölümlerinde kalan kalıntılarınında listesini sizlere sunarak seçip silmenizi belirtir.

Madde 4: Son aşama olarakta programları sıklıkla kaldırdığınız zamanlarda bilgisayarınızın Sistem Araçları bölümünden ‘Disk Birleştirme’ ve ‘Disk Temizleme’ araçlarını kullanarak bilgisayarınızı taratmanızı da tavsiye ederim.

Arkadaşlar ‘alt tarafı bir program kaldıracağım bu kadar teferruat mı olur yahu’ dediğinizi de duyar gibi oldum 🙂 Eğer ikidebir bilgisayarınıza format atmak istemiyorsanız bu tür ayrıntılara özen gösterip uygularsanız daha çok zahmete girmek durumunda olmazsınız. Bu arada yine arada sırada bilgisayarınızı teknik servislere götürün, onlarında para kazanması lazım 🙂 İşin şaka kısmı bir tarafa bilgisayar kullanırken bilinçli kullanmak lazım, sonuç olarak içerisinde önemli yedeklerinizi ve dosyalarınızı barındırıyorsunuz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Cep Telefonunuzu Kaybolma Riskine Karşı Alınacak Tedbir? WordPress Outbrain Kurulumu Nasıldır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.