Merhaba arkadaşlar,

Windows işletim sisteminde olduğu gibi açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde de dosyaları paylaşıma açabiliyoruz. Ağa bağlı olan bir bilgisayarda, kullanıcının dosyaları ve dizinleri ağa bağlı olan başka bir kullanıcı tarafından kullanılabilir. Kullanıcı dosyalarını ve dizinlerini işletim sistemi üzerinden paylaşıma açarak ağa bağlı başka bir kullanıcı tarafından paylaştırılmış dosyalara ve dizinlere erişim sağlanabilir.

Dosya ve Dizinlerin Paylaşıma Açılması

Açık kaynak işletim sisteminde, disk üzerinde bulunan kullanıcının dosyaları ve dizinleri ağa bağlı olan diğer kullanıcıların erişim sağlaması için paylaşıma açılabilir. Aynı zamanda açık kaynak işletim sistemi üzerindeki dosyalar lisanslı bir işletim sistemindeki kullanıcılara paylaşıma açılabilir. Dosyaların ve dizinlerin özellikleri üzerinden paylaşım mümkündür. Paylaşım sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşılır ise Servis Yöneticisi ayarları kontrol edilmelidir. Servis Yöneticisini başlatmak için Uygulama Yöneticisinden Araç çubuğuna Servis Yöneticisi yazmak gerekir.

Akis-Dosya-Paylasimi_emresupcin

Servis Yöneticisi penceresinde tüm servislerin çalıştığından emin olunması gerekmektedir. Çalışmayan servisler Başlat butonuna basılarak çalıştırılabilir. Dosya veya dizinleri paylaşıma açmak için fare ile üzerine sağ tıklanarak özellikler sekmesine tıklanır. Özellikler penceresinde “Paylaş” sekmesine tıklanır. Dosyayı başka bir işletim sistemi ile paylaşmak için “Samba” servisi kullanılır. Bu paylaşımı sağlamak için “Samba” seçeneği tıklanır. Samba (SMB) protokolü lisanslı işletim sistemi ile Açık Kaynak işletim sistemi arasında dosya ve yazıcı paylaşımı için kullanılır.

Paylaş sekmesinde “Misafirlere İzin Ver” seçeneği işaretlenirse ağda bulunan diğer kullanıcılara erişim için izin verilir. Bu seçenekte ağdaki diğer kullanıcılara üç şekilde izin verilebilir. Dosyalara tam erişim için “Tam Kontrol”, sınırlı erişim için “Sadece Oku” ve erişim sağlanmaması için “Reddet” seçenekleri seçilebilir. Açık kaynak işletim sisteminde dosya ve dizin izinleri de erişim açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle, “İzinler” sekmesine geçilerek buradaki izinlerin diğerleri için görünür veya değiştirilebilir halde olduğu kontrol edilmelidir.

Paylaştırılan Dosyalara Erişim Sağlamak için; dosya yöneticisinden (Dolphin) açılır. Dosya yöneticisi ilk açıldığında kullanıcının ev klasörü görüntülenir. Bu pencerede “Ağ” bölümü tıklanır. Ağdaki diğer bilgisayarlarda paylaşıma açılan dosya ve dizinlere erişim için “Samba Shares” seçilir. Buradan dosya paylaşımında bulunan bilgisayarlara erişim sağlanabilir.

Arama Terimleri: kolay dosya paylaşımı açık kaynak kodlu
Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Açık Kaynak İşletim Sistemlerinde Dosya Paylaşım Programları? Pardus İşletim Sisteminde Kullanıcı ve Grup Hesabı Nedir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.