Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Windows 10 yayınladığından beri yeni özelliklerini de beraberinde getirdi. Windows 10’un Windows 8 ve Windows 8.1’den ayıran temel özellik, dokunmatik cihazlar ve klasik cihazlar arasındaki farkı gözetmesidir. Şimdi başlıkta belirttiğimi Mode olayı bazı oyunlara yapılan mode’lar gibi değil öncelikle bunu belirtelim 🙂 Esasında Gode Mode yani türkçesi tanrı modu olan özelliğin diğer windows sürümlerine de uygulandığı belirtiliyor.

Ben windows7 kullandığım için denedim oluyor ancak şöyle bir durum var; Windows 7 ayarlarına ulaşmak zaten kolay böyle bir özelliğin windows 8 ve windows 10’da kullanılması daha mantıklı. Çünkü; yeni çıkarılan işletim sistemlerinde bazı ayarlara ulaşmak bir hayli zaman almakta. Biz yazımıza dönelim…

God Mode (Tanrı Modu), Windows ile ilgili bütün ayarlara ulaşabileceğiniz, Windows 7, Windows Vista, Windows 8 içerisinde yer alsa da gizli olan bir özelliktir. Bilgisayarınızın ayarlarına kısa yoldan ulaşabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir klasör oluşturuyorsunuz. Bu klasörü oluşturmak gayet basit, detaylı olarakta ne işe yaradığına değinecek olursak; Denetim Masası üzerinden ayarlarınıza erişebiliyorsunuz ama denetim masasında ayarlarımız çeşitli gruplara ayrılmış durumda bu da bizim için her bir ayarı bulmak ayrı bir uğraş ama tanrı modu sayesinde bilgisayarınızın önemli ayarlarına daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Nasıl yapıldığına geçelim;

Bilgisayarımızın masaüstünde boş bir alana sağ tıklayıp Yeni diyerek Klasör oluşturuyoruz. Klasörümüzün adını GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} olarak yazıp Enter’a bastıktan sonra klasörün simgesinin Denetim Masası simgesine döndüğünü göreceksiniz. Oluşturduğunuz God Mode’un içine girdiğinizde hem daha güzel bir görüntüsü hemde ince ayarlarında (performans ayarları) rahatca belirlenip gösterildiği bir klasör görünümü mevcut. Aynı şekilde Gode Mode içerisinde aygıtlarınızı, ağ bağlantılarınızı, bölge ve dil ayarlarınızı, Erişim kolaylığı merkezini, güç seçeneklerini ve kullanıcı hesapları gibi ayarların hepsini görüp istediğinize müdahale edebilirsiniz.

Sevgili arkadaşlar oluşturduğumuz bu özelliği istediğiniz zaman kolay bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Çözümü klavyeden iki-üç tuşa bakıyor: Shift+Delete=Enter 🙂

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Chrome'da Yazı Tipi Bozulma Sorununun Çözümü? Eset Antivirüs Bilgisayardan Nasıl Kaldırılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.