Responsive Reklam Alanı

Sevgili okurlar,

Mobil veri, kural olarak Wi-Fi’dan daha hızlı değildir; özellikle de 4G değil de 3G ağı üzerindeyseniz. Ancak evinizdeki Wi-Fi sinyali bir müdahale nedeniyle zayıflıyorsa ve pek çok mobil veri sinyalinin bulunduğu kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız Wi-Fi yerine mobil internet kullandığınızda daha hızlıgezinebildiğinizi fark edebilirsiniz. Birçok ülkenin aksine Türkiye’de 3G mobil internet hızları, ev ve iş yerlerimizdeki ADSL hızını geride bırakabiliyor.

Bu elbette güzel bir gelişme ama Wi-Fi yerine mobil internet kullandığınızda daha hızlı gezinebildiğinizi fark edince bunu alışkanlık haline getirirseniz cüzdanınız zorlanabilir. Ev veya işyerinizin belli yerlerinde Wi-Fi çekmiyorsa telefonunuz otomatik olarak 3G şebekesine bağlanır. Siz o anda Wi-Fi’a bağlı olduğunuzu düşünüp internet üzerinden uzun bir film izlemeye başlarsanız tahmin ettiğinizden çok daha fazla mobil veri tüketmiş olursunuz. Bu istemsiz veri kullanımı, sınırlı bir internet paketi aldıysanız kotanızın kısa sürede dolmasına yol açar.

Öncelikle hız farkından emin olmak için Wi-Fi sinyalinizin güçlü olduğu bir yerde, nispeten güçsüz olduğu bir yerde ve Wi-Fi kapatarak sadece 3G ile speedtest.net uygulamasıyla üç test yapın. Wi-Fi’ın 3G’ye kıyasla fazla geride kaldığı noktalar varsa, bu yazımızdaki ipuçlarıyla bağlantınızı hızlandırmaya çalışın. Özellikle sinyalin ulaşmadığı veya çok zayıf ulaştığı noktalar sizin içinde önemliyse bir menzil genişletici (Ağ genişletici de deniyor.) satın almayı düşünebilirsiniz.

3G gerçekten her zaman daha hızlı çıkıyorsa, bu yazımızdaki ipuçlarını kullanarak Wi-Fi hızınızı anlamlı ölçüde artıramıyorsanız ve veri tüketiminiz aşırı yüksek değilse tamamen 3G’ye geçmeyi düşünebilirsiniz. Mobil internetin ucuz olduğunu söyleyemeyiz, üstelik adil kullanım noktası denen ve aştığınızda hızınızı düşüren noktalar da DSL ve fibere kıyasla düşük, ama 3G’nin çok daha pratik olduğunu itiraf etmeliyiz.

Android tabletinizde 3G desteği varsa Internet Speed Master (bit.ly/speed204) uygulamasını kullanarak 3G bağlantınızı biraz hızlandırmayı deneyebilirsiniz. Uygulama, TCP/IP ayarlarıyla oynayarak veri aktarım hızını artırmaya ve dolayısıyla interneti hızlandırmaya çalışıyor. Uygulamayı kullanabilmek için tabletinizi root etmenize gerek yok. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra mobil veri hızımızda çok ufak bir artış gözlemledik ama fark odanın farklı bir noktasına geçip daha iyi bir 3G sinyali yakaladığımızda görülenden daha fazla değildi.

Ayrıca, Androi telefon veya tabletinize Opera Max (www.opera.com/max) kurarak hem sayfa yüklenme hızlarını artırabilir hemde veri tüketimini azaltabilirsiniz. Bir VPN şeklinde çalışan ücretsiz Opera Max, sadece web tarayıcınıza değil, telefonunuzdaki tüm uygulamalara gelen verileri sıkıştırarak tasarruf sağlıyor.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Gerçek Geniş Bant Hızınız Ne Kadar? Hack’lendiğinizi Nasıl Anlarsınız? (1)
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.