Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Farklı bir konu ile yine birlikteyiz. Facebook , twitter, hotmail ,skype , instagram vb, servislerle birlikte şifrelerin çok önemli olduğu bu dönemde , hesap çalınmaları da artmış durumdadır. Bilgisayarınızın garip davranışları size zararsız görünebilir ama aslında daha kötü ve sinsi bir durumun habercisi olabilirler. Güvenlik açıklarınızı nasıl teşhis edebileceğinizi ve bu durumları düzeltmek için neler yapabileceğinizi anlatacağım.

Belirti 1: Sahte Antivirüs Uyarısı
Ekranınızda beliren güvenlik mesajları yaptığınız işleri engeller ve bilgisayarınıza zararlı bir şeyler bulaşmış olduğu konusunda sizi uyarır. Bu mesajlardan bazıları aktivasyon kodu ister, bazıları da sisteminizde yüzlerce virüs olduğunu iddia ederek onları temizlemeyi önerir. Bu uyarıların sahte olma ihtimali çok yüksektir, ama sahte bir antivirüs uyarısı görüyor olmanız da bilgisayarınıza gerçekten zararlı bir yazılım bulaştığının işaretidir.

Ne Yapılmalı? Gördüğünüz uyarıda gerçek antivirüs programınızın adı yazıyor mu? Arayüz tasarımı gerçek antivirüs programına benziyor mu? İkisi de farklıysa veya sisteminize daha önce antivirüs yüklemediyseniz hiçbir şeye tıklamamaya özen gösterin. Bunun yerine inatla ekranınızda kalan pencereyi kapatmak için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına birlikte basarak ulaşabileceğiniz Görev Yöneticisi’ni kullanın. Çalışan işlemler listesinde zararlı yazılımın adını bulun ve “Görevi Sonlandır” diyerek kapatın. Ardından, eğer yapabiliyorsanız üzerinde çalıştığınız belgeleri kaydedin, sonra da bilgisayarınızı kapatarak Güvenli Mod’da yeniden başlatın. (Güvenli Mod’a ulaşmak için bilgisayarınız açılırken F8 tuşuna art arda basın. Windows size Güvenli Mod’u önerecektir. Windows normal şekilde açılırsa tekrar deneyin.)

Zararlı programı Denetim Masası’ndaki “Programı kaldır” aracıyla kaldırmaya çalışın. Listeyi tarihe göre sıralamak, en son yüklediğiniz veya adı tanıdık gelmeyen programları kaldırmak faydalı olabilir O da işe yaramazsa Malwarebytes Anti-Malware (www.malwarebytes.org) gibi zararlı yazılımları bulabilen bir programla tarama yapmayı deneyin. Daha sonra Başlat veya Başlangıç ekranına “rstrui” yazıp Enter’a basarak Sistem Geri Yükleme’yi çalıştırın bilgisayarınızı zararlı yazılımların bulaşmadığını düşündüğünüz bir tarihe döndürün. Ardından tüm sisteminizi gerçek bir antivirüs yazılımıyla tarayarak zararlı yazılımın bilgisayarınızda bıraktığı tüm izlerden kurtulun.

Belirti 2: Sosyal Medya ve E-Posta Spam’leri
Facebook sayfanızda birdenbire “Neler olduğuna inanmayacaksın!” diyen bir kadının fotoğrafları veya video görünümlü linkler görülmeye başladıysa, Twitter’da olağan tweet’lerinizin dışında reklam veya link içeren tweet’ler paylaşılıyorsa ve bunların hiçbirini siz paylaşmadıysanız bir sorun var demektir. Web tabanlı e-posta hesabınız ele geçirildiyse arkadaşlarınız sizden gelen ve onlara şüpheli görünen ürün tavsiyeleri, İngilizce e-postalar veya dosya ekleri postalar alabilirler.

Ne Yapılmalı? Maalesef bu tip hesap hırsızlıkları o kadar sık gerçekleşiyor ki ünlü web servisler hack’lenen hesaplar için uyulması gereken süreçler belirlediler. Bunları adım adım uygulayarak hesaplarınızı geri alabilirsiniz. Facebook için www.facebook.com/hacked adresli Hesabını Güvene Al sayfasına gidip adımları uygulayarak hesabınızdan gönderilen spam’leri durdurabilirsiniz. Twitter’ın önerilerini görmek içinse “Hesabım kontrolüm dışında hareket ediyor” sayfasına (bit.ly/twitter204) girin. Gmail hesabınıza erişemiyorsanız onun da kullanışlı bir “Güvenliği ihlal edilmiş Gmail hesabı” sayfası (bit.ly/gmail204) var. Benzer işlemler için Yahoo Mail’in (bit.ly/yahoo204) ve Outlook.com’un (bit.ly/outlookcom204) da ilgili sayfalarını kullanabilirsiniz.

Belirti 3: Hesabınızın Parolası Değişmiş!
E-posta servisinize, çevrimiçi bir mağazaya veya en kötüsü banka hesabınıza girmeye çalışırken parolanızın yanlış olduğu veya parolanızın kullanıcı adınızla uyuşmadığı belirtiliyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir.

Ne Yapılmalı? Panik yapmadan ve kredi kartlarınızı kapattırmadan önce parolanızı doğru yazdığınızdan ve Caps Lock tuşunun açık olmadığından emin olun. Çoğu servisin benzer şekilde çalışan bir “Parolamı unuttum” sayfası vardır. Bu sayfanın linki çoğunlukla kullanıcı adı ve parolanızı girdiğiniz kutuların yanında veya altında yer alır. Parolanızı hemen değiştirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz. Eğer farklı hizmetlerdeki hesaplarınızda da aynı parolayı kullanıyorsanız onları da değiştirmeniz yararınıza olacaktır. Eğer bankanıza ulaşmakta zorluk çekiyorsanız en doğrusu telefonla müşteri hizmetlerine danışmak olacaktır. Bankalar sizin söylediğiniz kişi olup olmadığınızı doğrulamak için telefonda size çeşitli güvenlik soruları sorar. Bu soruları yanıtlayarak hesabınıza yeniden erişebilirsiniz.

Belirti 4: Tarayıcınızdaki veya Masaüstünüzdeki Değişimler…
Web tarayıcınızı açtığınızda sizin ayarladığınızdan başka bir giriş sayfasıyla karşılaşıyorsanız, yeni bir araç çubuğu belirdiyse veya varsayılan arama motorunuz değiştiyse kuşkulanmaya başlayabilirsiniz. Masaüstünüzde veya bildirim alanında tanımadığınız bir simge varsa, bilgisayar açılırken yeni bir program gizemli bir şekilde otomatik olarak çalışmaya başladıysa dikkatli olmanız gerekir. Bazen bu gibi şeyler kötü amaçlı yazılımlardan daha sinir bozucu olabilir, fakat aynı zamanda güvenliğinizin ihlal edildiği anlamına da gelebilir.

Ne Yapılmalı? Çoğu web tarayıcısı istenmeyen eklentileri kaldırmanıza (en azından devre dışı bırakmanıza), giriş sayfanızı ve arama motorunuzu seçmenize izin verir. Ayrıca Windows Denetim Masası’ndaki “Program kaldır”ı kullanarak reklam amaçlı ürünlerden ve program deneme sürümlerinden kurtulabilirsiniz. Bilgisayarınızdan gitmemekte direnen şeyler için de bilgisayarınızı bir antivirüs taramasından geçirebilir, antivirüse ek olarak Malwarebytes Anti-Malware veya SUPERAntiSpyware programını (www.superantispyware.com) kullanabilirsiniz. Bazı programlar çok gizli şekilde çalışıp görünmez kalabilirler. Bilgisayarınızda bir şeylerin ters gittiğini ancak bilgisayarınız garip bir şekilde yavaşladığında anlarsınız. Microsoft’un ücretsiz Autoruns aracını (bit.ly/autoruns204) kullanarak hangi programların bilgisayar başlatılırken otomatik olarak açıldığını görebilir, onları devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz.

Makalenin devamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
3G Bağlantınız Wi-Fi’dan Daha mı Hızlı? Hack’lendiğinizi Nasıl Anlarsınız? (2)
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.