Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki makalemizde konuyu çok fazla uzatmadan yazıyı ikiye ayırmayı istemiştim. Bu yazımızda bir önceki yazımızın devamı niteliğindedir. Hack belirtilerine kaldığımız yerden devam edeceğiz. İyi bir hacker sisteme girdiği zaman o sistemde herhangi bir şeyi değiştirmez. Bundan dolayı bir hesabın hacklendiğini anlamak oldukça zor hale gelir. Hacker’ların anlaşılmasındaki en büyük faktör Ayak izleri denilen sisteme yapılan müdahale ve değişikliklerdir.

Belirti 5: Garip Fare Davranışları:
Fare imleciniz kendi başına hareket ediyorsa, hatta sadece rastgele hareket etmek yerine belirgin bir şekilde bazı programları açıyor, web sayfalarına giriyor ve dosyalar içinde dolaşıyorsa bilgisayarınıza girilmiş demektir. Neyse ki bu şekilde gerçekleşen bilgisayar korsanlığı oldukça az.

Ne Yapılmalı? Böyle bir durumla karşılaştığınızda karşınızda bir uzman olabilir. Bunu temizlemek için de bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Tabii hemen uygulamanız gereken birkaç basit ama önemli adım var. Öncelikle internet bağlantınızı kesin. Ağ kablonuzu çekebilir veya kablosuz ağdaysanız bildrim alanındaki ağ simgesine sağ tıklayın ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç > Kablosuz Ağ Bağlantısı”nz sağ tıklayıp “Devre Dışı Bırak” deyin. Kullandığınız tüm çevrimiçi servislerdeki parolalarınızı değiştirmeniz gerekecek çünkü hepsinin çalındığını varsayıyoruz. Parolaları değiştirmek için temiz olduğuna inandığınız başka bir bilgisayar kullanın. Son zamanlarda kredi kartınızla internetten alışveriş yaptıysanız onu da iptal etmeniz gerekebilir.

Sorunlu bilgisayarınızı Güvenli Mod’da tekrar başlatın, bir antivirüs programı çalıştırın ve Sistem Geri Yükleme’yi kullanarak bilgisayarınızı geri alın. İnternet bağlantınızı tekrar kurarak aynı şeylerin olup olmayacağına bakın. Eğer aynı şeyler devam ederse bir uzmandan teknik destek almanızı öneririz. Ekranınızda gelişen olayları telefonunuzla videoya geçmek, sorunu anlatmak açısından iyi bir yöntem olacaktır.

Belirti 6: Devre Dışı Bırakılmış Güvenlik ve Sistem Araçları!
Antivirüs programınızı veya Görev Yöneticisi ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi gibi Windows araçlarını açamıyorsanız, bu programlar hata veriyorsa dikkatli olmalısınız.

Ne Yapılmalı? Sistem Geri Yükleme aracı çalışıyorsa ilk yapmanız gereken sistemi geri almayı denemek olmalı. Ayrıca Güvenli Mod’da bilgisayarı açıp antivirüs taramasını oradan yapıp yapamadığınıza da bakabilirsiniz. Ücretsiz Norton Power Eraser (www.norton.com/npe) gibi bu konuda uzmanlaşmış bir aracı kullanarak da bilgisayarınızda sorun yaratan gizli tehditleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Belirti 7: Biri Sizi İzliyor!
Web kameranızı çalıştıracak bir şey yapmamanıza rağmen kameranın çalıştığını gösteren ışık yanıyorsa ortada bir sorun vardır. Bu şekilde gerçekleşen uzaktan erişim korsanlıkları maalesef yaygın ve haberlere de konu oluyorlar.Mahrem görüntüleriniz sizden habersiz kaydedilerek şantaj malzemesi bile yapılabilir.

Ne Yapılmalı? Öncelikle kameranızın üzerini kapatın. (Arkadaşlar esasında üzerini kapatmak yerine Bilgisayarım’a sağ tıklayıp ‘Aygıt Yöneticisi’ne giderekte kamera aygıtını devre dışı bırakabilirsiniz.) Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows Gezgini’ni açıp Bilgisayar’a (Windows 8.1’de “Bu bilgisayar”) sağ tıklayın, Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Uzak sekmesindeki “Bu bilgisayara Uzaktan Yardım bağlantılarına izin ver” işaretini kaldırın ve Tamam’a tıklayın. Ardından antivirüs ve antispyware programlarıyla tarama yaparak suçluyu bulup temizlemeye çalışın. (Virüs programı ile temizlemeyi kastettim bu arada :D)

Belirti 8: Microsoft’tan Gelen Telefon!
Sizi Microsoft’tan aradığını iddia eden ve bilgisayarınızda birtakım sorunlar olduğunu söyleyen kişilerden şüphelenmenizde fayda var. Arayanlar probleminizi ortadan kaldırmak için size yardım etmek istediklerini söyler ve genellikle sorunu tanımlamaya yarayan bir yazılımı yüklemeniz için size verecekleri bir adrese girmenizi isterler.

Ne Yapılmalı? Bu durum bilgisayarınızın gerçekten tehlike altında olduğunu söylemekten daha çok, bir dolandırıcılık ve bilgisayarınıza ulaşılmaya çalışıldığını haber veren bir işarettir. Telefonu kapatın ve sizden yapmanızı istedikleri hiçbir şeyi de yapmayın. Microsoft asla siz talep etmedikçe bilgisayarınızı onarmanıza yardım etmek adına sizi telefonla aramaz. (bit.ly/telefon204) Unutmayın ki dolandırıcılar siz olara giriş izni vermeden bilgisayarınıza uzaktan erişemezler. Telefonda sizden parola, kredi kartı vb. isteyen veya bir adrese girmenizi söyleyen hiç kimseye inanmayın.

Bu konuda ki bir önce ki makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hack’lendiğinizi Nasıl Anlarsınız? (1) İnternet’in Karanlık Tarafı Nedir? Nasıl Çalışır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.