Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

İncelemiş olduğum Hyundai Tucson’u sizler için detaylı özellikleri ve şahsi görüşlerimle birlikte anlatacağım.

Tucson, Hyundai’in yeni compact crossover modelidir. Bende siz sevgili takipçilerim için bulunduğum ilde Hyundai Karataş Plaza’ya aracı test etmeye gittim. Bakalım Tucson yepyeni hali ile nasıl özellikler sunuyor hep beraber inceleyelim;

Tucson’u anlatmaya tasarımından başlayacak olursak çok güçlü ve çok dikkat çekici olduğunu söylemek mümkün. Hyundai’in resmi sosyal medya hesaplarından bu araç için paylaşmış olduğu #GüceHükmet hashtag’ini daha iyi anladım diyebilirim. Bunda markanın artık imzası niteliğindeki yeni altıgen panjuru bu araçta çokta dinamik ve dikkat çekici olmasının bence çok büyük bir payı var. Yeni çift mercekli farların ve tamponun altında yer alan led gündüz farlarının da  bu güçlü ve heybetli görünümde payı olduğunu düşünüyorum.

Hyundai-Tucson-4x4_emresupcin

Tucson profilden baktığımız zamanda  arkaya doğru yükselen omuz çizgisi otomobile sportif bir hava katmış, arkadan bakıldığında ise Tucson yerini aldığı ix35’ten daha rafine ve daha güçlü gözüküyor.  Bunda da daha uzunlamasına yerleştirilmiş led teknolojili stop lambalarını tamponun altındaki füme renkli parçanın ve en üst donanım seviyesinde sunulan çift egzos çıkışının büyük payı var. Hyundai Tucson’a genel olarak bakacak olursak, Hyundai’in i20 modelinin babası yani bir üst modeli gibi görünüyor. Aynı şekilde i30’un da ix35 ile baz dış tasarımsal benzerlikleri var elbette.

Tamamen yepyeni bir altyapı üzerine geliştirilen Tucson’un boyutlarında da belli bir farklılıklar var.  Uzunluğu 65 mm. genişliği 30 mm. artarken yüksekliğinde de 10 mm.’lik düşüş söz konusu. Bu otomobilin compact görünümünde belli faydalar sağlıyor ama asıl önemli olan nokta dingil mesafesindeki 30 mm.’lik artış sayesinde zaten geniş olan iç mekanda biraz daha ferah yaşam alanı sunulmaya çalışılmış. İç mekandaki yaşam alanını ön sıradan anlatmak gerekirse ilk olarak belirtmeliyim ki; Araca biner binmez kaliteli bir kokpit ile karşılaşacağınızı söyleyebilirim. Tamamen yenilenmiş olan göstergeler gayet okunaklı, klima kumandaları da tam elinizin altında kolay bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca Tucson’da büyük ekranlı bir multimedia ekranı sunuluyor, Küçük eşyalarınız için neredeyse sınıfında referans teşkil edebilecek diyebileceğimiz kadar fazla alan sunuluyor. Vitesin önünde büyükçe bir yer, onun yanında da iki tane bardaklık alan ve yine küçük bir alan sunulmuş, ayrıca kol dayama yerinin altında da bolca bir alan mevcut ve soğutmalı torpido gözü de sıcak havalarda yolculuk yapanlar için ihtiyaç olan suyu serin tutabilme açısından önemli.

Hyundai-Tucson-kokpit_emresupcin

Arka sıraya da gelecek olursak, yeni altyapı neticesinde dingilinde 30 mm. artış sağlanmış olması zaten iyi olan diz mesafesinin daha iyi olmasını sağlamış, baş mesafesi de sınıf standartlarında ve beklentileri karşılıyor. 513 litrelik bagaj hacmi de sadece rakamsal olarak değil rahat yüklenebilen yapısıyla da övgüyü hak ediyor.

Tucson, artık 1.6 litre benzinli, 1.6 litre turbo benzinli ve 2 litrelik dizel olmak üzere toplam 3 farklı motor seçeneği ile satılıyor. 177 beygir güç ve 265 newton metre tork üreten yeni 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli motor ve 7 ileri oranlı DCT çift kavramalı otomatik şanzıman. Motor zaten rakamsal olarak güçlü olduğunu ortaya koyuyor ve motorun canlı bir yapısı var. Yani iz hızlanmak istediğinizde, yüksek hızlara çıkmak istediğinizde size yeterli ve iyi cevaplar vermeyi başarıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Tucson-Teknik_emresupcin

Şanzımanla da uyumlu bir birliktelik yaşıyorlar ancak şanzıman yakıt tüketimini kontrol altına alabilmek için seçimlerini erken yapıyor ve üst vitesleri erken seçiyor. Bu esnada hızlanmak istediğinizde şanzıman doğal olarak 1 veya 2 vites aşağı düşmeyi tercih ediyor.  Bu sırada ir vakit kaybı yaşıyor olsanız bile motor güçlü yapısıyla bu farkı kapatıyor ve beklentilerinize sonuna kadar cevap verebiliyor.

Hyundai-Tucson_emresupcin

Aracı sürüş olarak test ettiğimizde dikkatimizi çeken önemli artılardan bir tanesi kabinin gayet sessiz olması ve benzinli motorda sesiz çalıştığı için kabinde gerçekten makul hızlarda giderken hiçbir ses duymuyorsunuz. ix35 modelinin yerini alacak yeni nesil modeli Tucson, atmosferik ve turbo olarak iki farklı güç çıkışı ile sunulan 1.6 litrelik benzinli motorların yanında 1.7 ve 2.0 litrelik dizel motorlar ile sunulacak.

Hyundai Tucson;  güçlü benzinli motoru, otomatik şanzımanı ve 4 tekerlekten çekiş sistemini bir arada sunan ender compact crossover ‘lardan bir tanesi. Bu anlamda sınıfında rekabetçi olabileceği ortada ve bence de bu anlamda güçlü gözüküyor.

Sevgili arkadaşlar, otomobiller hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımdan dolayı bu makaleyi yazarken carviser youtube kanalından esinlenerek Fahir TALİB’in bilgisinden yararlanılmıştır. Fahir beyin emeğine saygımız sonsuzdur…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Üniversiteler İçin Dönem ve Genel Not Ortalaması Hesaplama… Powerline ile Gigabit Ev Ağı…
1 Yorum
  1. Yazar

    Gerçekten güzel araba…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.