Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Yazmayım yazmayım dedim ama baktım bir çılgınlıktır aldı başını gidiyor bir yazı da ben patlatayım dedim. Gerçi bilmeyenimiz yoktur, çocukluğumuzun favori çizgi filmiydi ama yinede nedir bu Pokemon önce onu biraz açıklayalım; Japon oyun yapımcısı Satoshi Tajiri tarafından yaratılan, hayali canlıları konu alan oyun, anime, manga ve kart oyunu serisi. Video oyun şirketi Nintendo’nun kurduğu The Pokémon Company tarafından yönetilir.

İlk olarak Game Freak tarafından 1996’da rol yapma oyunu (RPG) olarak Game Boy için çıkmıştır. Son dönemin en kasıp kavuran oyunu Pokemon GO dünya istilasına tüm hızıyla devam ediyor. Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu. Şimdi diyeceksiniz ki abartılan kadar değil alt tarafı bir oyun ama bu oyun için işinden vazgeçen hayatını tehlikeye atıp trafikte bile oynayan var. En basit örneklerden bir tanesi de;

Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde yaşayan 24 yaşındaki Tom Currie, İngiliz gazetesi The Guardian’a bütün ülkeyi gezmek ve 151 Pokémon’un hepsini yakalamak için işinden istifa ettiğini ve gezmeye başladığını açıkladı. Şimdiden 20 otobüs bileti alan ve yolculuğuna başlayan Currie, ülkenin Güney Adası bölümünün büyük çoğunluğunu gezmiş durumda. Türkiye’ye kıyasla çok küçük bir yer gezmiş olmasına rağmen şimdiden 151 Pokémon’un 90 tanesini yakalamayı başarmış.

Bitmedi tabi, bunun yanı sıra ülkesinde oyunu yasaklayan hükümette var; Pokemon GO’ya ilk yasak İsrail’den geldi. Çıkış yaptığı günden beri insanlar tarafından çılgınlarca oynanan oyun, bazen tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor ve insanları tehlikeye sokabiliyor. Pokemon yakalamak için gündelik işlerini aksatan insanların sürekli artış göstermesi oyunun kısa sürede tehlikeli olarak algılanmasına da neden oldu. Bu ihtimalleri göz önüne alan İsrail, Pokemon GO oyununu ülke içerisinde yasakladı.

Bitti mi yine bitmedi. Manchester United’a yasakladı; Pokemon GO oyunu çılgınlığı futbol dünyasını da ele geçirmeye başladı. Henüz kısıtlı sayıda ülkede yayına girmesine rağmen milyonlarca aktif kullanıcıya ulaşan Pokemon GO, birer birer yasaklara da maruz kalmaya başladı. Hükümetler tarafından çeşitli uyarılara ve kısıtlamalara maruz kalan Pokemon GO’ya bu sefer dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho tarafından yasak uygulandı. Takımına Pokemon GO oyununu yasaklayan teknik direktör belli saatler aralığında Pokemon GO oynanmasını kısıtladı.

Yasaklamalar tabii ki bu kadar değil dahası var ama genel olarak bahsediyoruz. Bu arada bu yasaklamaların ardından oyunu tehdit olarak algılayan da var; Çin Halk Cumhuriyeti otoriter askeri kurallarıyla tanınan bir süper güç. Ülke son 10 yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü yüzde 10’a ulaşan kalkınma hızıyla, ‘yüzyılımızın yeni küresel gücü’ olarak da tanımlanıyor. Ancak son derece muhafazakar alt yapısı ve katı disipliniyle de dikkat çeken Çin Halk Cumhuriyeti, rekor düzeylerde dış yatırım çektiği için Dünya Ticaret Örgütü’ne de kabul edilmişti.

Ancak bu özellikleri bir süper gücün “paranoyak” olmayacağı anlamına gelmiyor. Çin Pokemon GO hakkında hiç de yapıcı bir tutum içinde değil. Çin yetkilileri, ABD’nin Pokemon GO oyununu kullanarak Çin askeri üslerinin gizli bölümlerini görüntüleyebileceğini düşünüyor.

Arkadaşlar, sakın yanlış anlamayın, kendi düşüncelerimdir ve herkesinde kişisel zevkidir isteyen doya doya oynar, eğlencelidir. Makalemizde her ne kadar olumsuz olaylardan bahsetmiş olsakta eğlenceli kısımlarını da elbette paylaşacağız. Takipte kalın, hatta pokemon oynayan arkadaşlarımız püf noktalarını yorum olarak veya mail olarak gönderirse bu kategoriden yazdığımız yazılara ekleriz. Sonuçta oynayan kesiminde püf noktaları bilmeye ihtiyacı var 🙂

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Aziz Milletimize… Harry Potter GO mobil oyunu çıkıyor!
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.