Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere yaz saati uygulaması nedeniyle bir saat ileri alınan saatler, alınan karar doğrultusunda Türkiye’de artık ileri alınmıyor. Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş olacak. Türkiye’de bazı vatandaşların cep telefonları da otomatik olarak saat değişikliğini yaptı ve saatleri ileri alındı.

Ancak Türkiye sabit saate geçtiği için normalde saatlerin değişmemesi gerekiyor. Bu nedenle bazı kişiler bu sbah saat karışıklığı yaşadılar ve saat kaç sorusunun cevabını almak için cep telefonları dışında kaynaklara bakmak durumunda kaldılar.

Android telefonları için saat ayarlaması…

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında ‘Tarih ve Saat’ bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen “Otomatik Tarih ve Saat” ile “Otomatik Saat Dilimi” ayarlarını aktif durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

iOS yani iPhone telefonlar için saat ayarlaması…

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel Kısmını seçin. Genel kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun. Tarih ve Saat bölümünde “Otomatik Ayarla” kısmını bulun ve onu devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayarlar (Windows 10 için)

Masaüstü’nde altta bulunan görev çubuğu’nda Saat ve Tarihin yazdığı kısma sağ tıklayın. Tarih ve Saat Ayarla bölümünü bulun. “Saati otomatik olarak ayarla” bölümünü devre dışı bırakın. Hemen Altında bulunan “Saat Dilimini otomatik olarak ayarla” bölümünü de devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu arada windows işletim sistemi kullanan kullanıcıların olumsuz etkilenmemesi adına Microsoft, 18 Ekimde bir güncelleme yayınlamıştı. Güncellemeyi yükleyen kullanıcıların saat ayarlarına müdahale etmesine gerek kalmayacak.

Windows 10 1607 Sürümü ve Windows Server 2016: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3194798
Windows 10 1511 Sürümü: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192441
Windows 10 RTM Sürümü: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192440
Windows Vista/7/8.1 ve Sunucu sürümleri
(2008 SP2/2008 R2/2012/2012 R2): https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192321

Sevgili arkadaşlar ufak bir bilgiyi daha sizinle paylaşmak istiyorum; Google Chrome veya İnternet Explorer gibi tarayıcılardan facebook ve benzeri sitelere girdiğiniz zaman sertifika hatası gibi uyarı sayfalar ile karşılaşırsanız bilgisayarınız saatini ve tarihini kontrol etmeyi unutmayın…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
WLAN Hızlandırma Yöntemleri? Google Android’i Nasıl Daha Güvenli Hale Getirecek?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.