Değerli takipçilerimiz,

Dün akşam arkadaşımda ‘Gençlik Hazinesi’ adında bir kitap gördüm ve biraz göz gezdirmeye başlarken kitap dikkatimi çekti, hızlı hızlı bazı yerlerini okumaya başladım. Okuduğum çoğu yer ilgimi çekti ama ilgimi çeken başka bir konu olan Teknolojiye Hakim Olun, Mahkum Değil! kısmıydı. Bu kısmı olduğu gibi sizlerle paylaşmak istiyorum, bazıları konumuzla ne alakası var burası ne blogu diyebilir ama Teknoloji bloglarında olması gereken bir yazı olarak düşünüyorum;

Teknoloji muhteşem bir nimettir. Her bilgiye çok kısa bir sürede ulaşmamızı sağlıyor. Böylesi bir ortamın, gençler için büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum. Teknolojinin bu kadar ucuzlayıp yaygınlaştığı bir zaman dilimini yaşayan gençlerin, çok şanslı olduğunu düşünüyorum.

Bilgisayar teknolojisi hayatımıza girmeden önce, herhangi bir konuda araştırma yapmak zorunda olan bir genci düşünün. Kendisine en yakın olan bir kütüphaneye gidecek, ansiklopediler arasında aradığı başlığı bulacak, o ansiklopedi’de aradığı cevabı bulamayınca diğerlerinde araştıracak. Bulduğu bilgileri ya orada oturup yazacak veya fotokopilerini çektirip evde üzerine çalışacak. Yaşadığı yerlerdeki kütüphanelerde bulunan ansiklopediler dışında ki bilgiye ulaşması neredeyse imkansız.

Bilgisayar teknolojisi ile birlikte, her türlü bilgiye çok daha çabuk ulaşabiliyorlar. O bilgiyi ya kaydediyor veya hemen çıktısını alıp üzerinde çalışabiliyor. ‘Dünya’nın bilgisi parmaklarınızın ucunda’ sloganı, bilgisayar çağını çok güzel tarif ediyor.

Cellat’ın ve Cerah’ın elindeki bıçak!

İnsanlık tarihi boyunca, bilgiye bu kadar çabuk ulaşabilen bir nesil olmadı. Bu açıdan baktığınızda, teknoloji çağı gençliği çok şanslı bir nesil. Ancak mesele güzel imkanları sahip olunan bir zamanda yaşama meselesi değil. Yaşadığı zamanın fırsatlarını ve tuzaklarını göremeyenler, önlerinde ki tuzağı göremeyip, hayatlarının en büyük hatalarını yapabilirler.

Cerrahın elindeki bıçak insana ve insanlığa fayda verirken, Celladın elindeki bıçak hem kendisini hem başkalarını yaralar. Teknolojiyi neye benzetirseniz benzetin, siz onun fırsatlarını kullanıp, tuzaklarından kendinizi koruyamazsanız, hayatınızı mahvedersiniz.

Siz teknolojiye hakim olursanız, teknoloji sizin hayatınızı güzelleştirebilir. Ancak teknoloji size hakim olursa, hayatınız mahvolur. Birçok öğrenci, çok başarı alt yapılarına rağmen, teknolojiye esir olmanın bedelini bütün hayatları boyunca ödemek zorunda kalıyor.

Teknolojiye hakim olun, mahkum değil!

‘Gençlik Hazinesi’ adlı eseri bizlere kazandıran yazar Sait ÇAMLICA’ya teşekkür ederiz…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Google Android’i Nasıl Daha Güvenli Hale Getirecek? Ayrı Hesaptaki Aynı Şifreler Yakıyor!
2 Yorum
  1. Yazar

    Güzel yazı…

  2. Yazar
    Muhammed

    Güzel yazı…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.