Responsive Reklam Alanı

ADSL’in ne olduğunu ve çalışma mantığını nasıl olduğunu geçenlerde bloğumuzda bir makale halinde sizinle paylaşmıştık. Peki bu aralar gündemde olan teknoloji ya da yeni bir İnternet bağlantısı VDSL!

Bu makelemizde VDSL’in ne olduğunu ve mantıken nasıl çalıştığını sizlere aktaracağım.

Very High Data Rate DSL, çok yüksek hızlar vaat eden gelişen bir teknolojidir.

 

300 metreye kadar olan mesafelerde 51-55 Mbps arası hızlara erişmek imkan dahilindedir. ADSL’nin yaygınlaşmasına paralel olarak onunla birlikte kullanılacağı düşünülmektedir.

Transmisyon teknolojisi ve etkinliği bazı ortamlarda henüz denenmemiştir. Standart belirleyicileri üzerinde çalışmaktadır. Tüm dünyada telekom şirketlerinin ağlara geniş bant giriş sağlamak için yeni kararlar aldıkları biliniyor. Maliyetin azalabilmesi için bu şirketler son kullanıcıya giderken bakır telleri kullanmaktalar.

Buna izin veren teknolojilerden birisi de VDSL ‘dir, Very High bitrate Digital subscriber line. Kısaca açıklamak gerekirse VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Upstream olarak 300 metrede maksimum 51 ila 55Mbps hız desteklerken, 1500 metre sınırında 13 Mbps civarı hızlar elde edilebilir.

VDSL, hata düzeltme olmaksızın data aktarımına da izin vermektedir ve sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin veren bir data iletişim tekniğidir.

VDSL teknolojisi büyük bir oranda ADSL teknolojisine benzemektedir. Fakat ADSL daha uzun mesafelerde de çözüm getirebilmesiyle beraber, çok daha karmaşık bir teknolojidir.

VDSL telefon hatlarının karakteristikleri halen tam olarak anlaşılmadığı için, araştırma aşamasında bir teknolojidir. En büyük bilinmeyen ise VDSL’in güvenli olarak gönderilen paketleri ne kadar uzaklıktaki bir mesafeye taşıyabileceği. Bu sorun ADSL, ISDN ve telefonlaşma herhangi bir sıkıntı çıkarmazken, VDSL’in kullanacağı frekansda sorunlarla karşılaşılmaktadır.

VDSL’in video ve asimetrik veri iletişiminde ATM hücre biçimini kullandığı varsayılmaktadır. Esas zor olan VDSL’in non-ATM biçiminde ve genişband hızlarda simetrik kanallar aracılığıyla nasıl veri taşıyacağıdır. VDSL üst seviye iletişim kurallarından tamamıyla bağımsız değildir; şöyle ki birden fazla uç birim cihazını bağladığınızda bağlantı düzeyi biçimini bilmek zorundasınız.

Üçüncü zor durum ise kablo altyapısı ve müşterinin kendi tarafında kullandığı cihazdır. Sistem yönetimi, güvenirlik, ve veri taşıması ADSL ve ISDN’deki gibi HUB şeklinde çalışma ve aktif ağ sonlandırması gerektirir.

Arkadaşlar şunuda unutmayalımki VDSL maliyetini tabana atılmamalıdır. Küçük Optik Ağ Ünitesi,fiber kablolama,arayüzler ve gerekli cihazlar düşünüldüğünde VDSL maliyetinden çok daha pahalı bir sistemdir. 

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Modem Bağlantı Hızının Ne Olduğu Hakkında Bilginiz Varmı? ADSL Erişim Hızınızı Etkileyen Nedir? Kesintisizliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.