Responsive Reklam Alanı

İnternette-Haber-Okumak_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

İnterneti herkesin kullanma amacı farklı elbette. Kimisi film – dizi izlemek için, sosyal medyalarda vakit geçirmek için kullanır. Fakat birçoğumuzun internette haber okuduğunu söylesek yanılmayız. Mutlaka gün içinde farklı sitelerden de olsa dünyadan haberdar olmak için haber sitelerini tıklıyoruz. IAB Türkiye adına Ipsos KMG ve Gemius’un yürüttüğü IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması verileri de bunu gösteriyor.

 

 

Türkiye’deki 21 milyon internet kullanıcısının yüzde 69’u haberi internetten okuyor. Kaçımız hafta sonu dışında gidip gazete bayiiden gazete alıyor kim bilir? Bu sayı gittikçe azalıyor da olabilir. Zira gün içinde sürekli başında olduğumuz bilgisayar, dünyayı önümüze seriyor. Hal böyle olunca da haberi de internet üzerinden okuyoruz. IAB Türkiye’nin Eylül 2011 verilerine göre, haber sitelerini 14.6 milyon kişi ziyaret ediyor. Bu kişiler toplamda 4.4 milyar sayfa gösterimi gerçekleştirmiş. Bu rakam da bize kullanıcıların bu sitelerde toplam 70 milyon saatlik vakit geçirdiğini gösteriyor.

 

Haber sitelerine giren profile bakıldığında, genel internet nüfusunda da olduğu gibi haber sitelerini ziyaret edenlerin de yaklaşık 3’te 2’sinin 15-34 yaş aralığında olduğunu görüyoruz. Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de, 25 yaş altı internet kullanıcısının haber sitelerine girip sadece ana başlıklara göz atıp çıkması. Okuma alışkanlığının ne seviyede olduğu internet ortamında da kendini gösteriyor.

 

Haber sitelerinde geçirilen toplum sürenin yüzde 19’unu gençler oluşturuyor. 35 yaş ve üstü internet kullanıcısı ise haber sitelerine giren kişilerin yüzde 28’ini oluşturuyor ve 25-34 yaş grubu haber okumaya daha çok vakit ayırıyor.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Türkiye’de E-ticaret Büyümeye Devam Ediyor! Ramazan Ayımız Mübarek Olsun
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.