Responsive Reklam Alanı

GNU-Nedir_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

 

Bu makalemizde veri analizi yazılımlarından GNU Octave’dan bahsetmek istiyorum. Bilgisayar destekli denetim teknikleri son on yılda gerek INTOSAI’nin ve gerekse Sayıştayların üzerinde önemle durup yararlanmaya çalıştıkları tekniklerdir. Verilerin ve bilgilerin baş döndürücü bir hızla elektronik ortama aktarılması ve yetkinleşen teknolojik gelişmeler denetim kuruluşlarını da yeni ve sürekli arayışlara yöneltmiştir.

 

 

 

GNU Octave ya da kısaca Octave, öncelikli olarak sayısal hesaplamalar için tasarlanmış yüksek seviyeli bir dildir. Octave, özgür ve ücretsiz bir yazılımdır. Ticari karşılığı olan MATLAB ile çoğunlukla uyumlu bir dil kullanır. Doğrusal ve doğrusal olmayan matematiksel problemleri sayısal olarak çözmeye ve başka sayısal deneyler yapmaya elverişli bir komut satırı arayüzü sunmaktadır. Komut ekranı ve göresel arayüzleri destekler. Batch-uyumlu bir dil olarak da kullanılabilir. GNU Octave, GNU Projesi kapsamında olup 1988 yılından beri geliştirilmektedir.

 

Octave, doğrusal olmayan denklemlerin köklerini bulmak, sıradan fonksiyonların integralini almak, polinom işlemleri yapmak ve sıradan diferansiyel ve diferansiyel-cebirsel denklemlerin integralini almak için kapsamlı araçlara sahiptir. Octave, kendi dilinde yazılmış kullanıcı tanımlı işlevler sayesinde ya da C++, C, Fortran ya da başka dillerde yazılmış dinamik olarak yüklenen modüller kullanılarak kolayca genişletilebilir ve özelleştirilebilir.

 

GNU Octave aynı zamanda yeniden dağıtımı serbest olan bir yazılımdır. Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlandığı üzere GNU Genel Kamu Lisansı şartlarına uygun olarak yeniden dağıtımını yapabilir ve/veya değiştirilebilirsiniz.

 

Octave John W. Eaton ve başka pek çok kişi tarafından yazılmıştır. Octave özgür bir yazılım olduğu için ek fonksiyonlar yazarak ve ekleyerek ya da yaşadığınız problemleri paylaşarak onu daha da kullanışlı hale getirmeye katkıda bulunabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Mavi Ekran Nedir? Hata Nasıl Meydana Gelir? Yalın (Telefonsuz) ADSL Nedir?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.