Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Çoğumuz zamanında Windows Xp kullandık ve hala kullananımızda var. İşletim sistemimiz bazen açılmazdı ve NTLDR dosyası eksik veya okunamaz durumda Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın gibi uyarılar alıyorduk çareyi her zamanki gibi kolay yola kaçarak format atmakta buluyoruz oysaki format atmadanda birkaç kolay adımda bu hatadan kurtulabilmemiz mümkün.

 

Adım adım hatadan nasıl kurtulacağımızı şöyle anlatayım:

Adım 1:
Öncelikle bilgisayarımıza bir Windows CD’si takıyoruz.

Adım 2:
Daha sonra biosunu CD’den Boot edecek şekilde ayarlıyoruz. (Yani bilgisayarımız açılırken hangi sürücüyü ilk olarak okuyacağını seçiyoruz.)

Adım 3:
Bilgisayarımızın CD’den boot etmesini sağladıkdan sonra “CD den önyükleme için bir tuşa basın.” yazısı karşımıza çıkacaktır. Burada bi tuşa basarak CD’den kurulum işlemine başlarız.

Adım 4:
Windows kurulum için gerekli dosyaları yükledikden sonra karşımıza çıkan ekranda R tuşuna basarız. Bu tuş REPAIR anlamına yani onarma anlamına gelir. Bundan sonraki adımda C tuşuna basılır.

Adım 5:
Son yaptığımız işlemden sonra karşımıza Siyah Beyaz yazıların olduğu MSDos ekranı çıkacaktır. Şimdi ekranda C sürücüsünün Root klasörüne geçilir.

Adım 6:
Şimdiki adımda bilgisayarımızda eksik yada zarar görmüş olan ve Windows Cd’mizin içindeki I386 klasörünün içerisinde yer alan NTLDR ve NTDETECT.COM dosyalarını bilgisayarımıza kopyalama işlemini yapacağız.

Adım 7:
Cd Rom sürücümüzün ” F: ” olduğunu var sayarsak. Komut satırına önce Copy f:\\I386\\NTLDR daha sonra Copy f:\\I386\\NTDETECT.COM komutlarını yazarak sağlam dosyaları bilgisayarımıza kopyalarız.

Adım 8:
Bu işlemden sonra bilgisayarımızı komut satırına EXIT yazarak yada Ctrl+Alt+Delete yaparak yeniden başlatırız.

Tüm bunları yaptıktan sonra eğer sistemimizin başka bir hatası yoksa windowsumuzu onarılmış bir vaziyette hiçbir eksiği olmadan kullnmaya devam edebiliriz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
İşte karşınızda internet tarayıcısı üzerinde çalışan photoshop! İnternet Download Manager ile Youtube'dan Video İndirememe Sorunu ve Çözümü?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.