Responsive Reklam Alanı

Geçen günki makalemde Windows 7’den bahsetmiştim ve o makalemin son satırlarında XP’den vazgeçemeyeniniz varsa bence denemelikte olsa Windows 7’yi bilgisayarınıza kurun test edin bilgi ve deneyim kazanın 🙂 demiştim.Arkadaşlar çoğumuz hep Windows Microsoft işletim sistemlerini kullanıyoruz.

Günümüzde bir çok bilgisayar kullanıcısı her ne kadar windowsdan başka işletim sistemi olduğundan haberdar olmasa da günümüzde windowsdan başka bir çok işletim sistemi mevcut. Bunların bazıları unix tabanlı bazıları ise linüx tabanlıdır. Ubuntu linüx tabanlı işletim sistemlerinden bir tanesidir. Tamamen açık kaynak kodlu ve güvenlik düzeyi yüksek bir işletim sistemidir. Debian geleneğini temel alan bir işletim sistemidir. Üstelik window sürümlerinin aksine ücretsiz dağıtılmaktadır.

Ubuntu işletim sistemi aldığı %30′luk oy oranıyla 2007 yılının  masaüstü kullanımında en gözde Linux dağıtımı seçilmiştir. Türkiyede kullanımı yok denilecek kadar az olsada yurt dışında masaüstü yayıncılıkda kulanım alanları mevcuttur. Ubuntu işletim sistemi ,12.000.000den fazla kullanıcısıyla dünyanın en gözde Linux dağıtımıdır.

Görünüşü windowsdan biraz farklı olsada genel olarak kullanımı biraz windowsu andırmaktadır.Ubuntu Güney Afrika’lı girişimci Mark Shuttleworth’e ait Canonical Ltd.’nin sponsorluğunda geliştirilmektedir.

Canonical altı ayda bir Ubuntu’nun yeni sürümünü çıkarmakta, her sürüm için de on sekiz ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunmaktadır.

Ubuntunun son sürümü resmi web sayfasından indirebilrisiniz. Kurulumu da windowsa göre daha kolay ve daha kısadır. Saatlerce beklemenize gerek kalmaz. 10-15 dakika içerisinde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Asp.NET'te Veritabanı Güncelleştirme Hatasını Nasıl Önleriz? İnternet Üzerinden İşletim Sistemi Kullanmak Mümkünmü?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.