Responsive Reklam Alanı

phpMyAdmin-Nedir-Ne-İşe-Yarar_emresupcinİyi akşamlar arkadaşlar,

Dün gece 23:00 ile bugün 15:00 saatleri arasında web sayfama erişim sağlayamayan arkadaşlarımız, kısa süreli hizmet kesintisi için özür dilerim. Sorun ise web sitemin SQL tablolarındaymış.

 

Bende phpMyAdmin panelime girip zor da olsa halledebildim. Hazır phpMyAdmin’e girmişken sizlere de bunun ne olduğunu ne işe yaradığını anlatmak istiyorum.

 

Öncelikle  phpMyAdmin, PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu bir araçtır. Başlıca kullanım amacı İnternet üzerinden MySQL veritabanı yönetimidir. Veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme/değiştirme/silme, alan ekleme/değiştirme/silme, SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri yapabilen bir bedava yazılımdır.

 

Ayrıca  phpMyAdmin, İlk sürümünden kısa bir süre sonra büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini kazanan phpMyAdmin, zamanın en popüler PHP uygulamalarından biri haline gelmişti. Birçok Linux dağıtımında da bulunan bu ürünün gün geçtikçe sayısı artan yamalarının eşgüdümünün sağlanması amacıyla Marc Delisle, Loïc Chapeaux ve Olivier Müller’den oluşan bir geliştirici grubu SourceForge’tephpMyAdmin Projesini oluşturdular ve 2001 yılında geliştirme işini üstlendiler.

 

Pekii PhpMyAdmin Ne İşe Yarar?

  ***  Veritabanı açılabilir
  ***  Kullanıcı tanımlanabilir
  ***  Tablolar oluşturulabilir
  ***  Tablolara veri ekleme, silme, düzenleme, optimize etme,
  ***  Veritabanlarının yedeği alma ve yedeği açabilme
  ***  Txt dosyasından SQL kodlarını okuyup çalıştırma…
  ***  Tablolarda yeni alan açma, istediğimiz alanı silme…
  *** Veritabanının optimize edilmesi
  *** Veritabanını SQL sorguları gönderme
  *** Veritabanı başka bir isimle çoğaltmak

ve benzeri işlemler de yapılabilmektedir…

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Switch Case ile Vize ve Final Not Ortalaması Hesaplama Programı? MySQL Kullanarak Database Backup Nasıl Yapılır?
2 Yorum
 1. Yazar

  Açıklayıcı bir anlatım olmuş. Bende kendi web sitemi yaziyorum php ile ve veritabanı için phpMyAdmin kullanıyorum. Eğer php ile kodlama yapiyorsaniz bence en iyi db phpMyAdmin.

 2. Yazar

  Selam ben sitemi hostingerden aldIm. siteme kayıt giriş yeri nasıl ekleye bilirim? kayıt yeri oluşturmak için neleri bilmek lazım ne yapmalıyım? mailden cevablarsanız sevinirim. Teşekkürler!

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.