Responsive Reklam Alanı

F1-Hatasının-Çözümü_emresupcinMerhaba sevgili okurlarım,

 

Bugün sizlere karşılaştığınız bilgisayar sorunlarından birini anlatacağım. F1 sorunu ile çoğunuz karşılaşmışsınızdır eğer hiç karşılaşmamış olupta yeni karşılaşan var ise bu makalemin epeyi işlerine yarayacağını düşünüyorum. F1 sorunu ile karşılaşmayan arkadaşlarımızda makelemi es geçmesin. Fazla bilgi beyin çıkarmaz 🙂

 

 

Çenem yine düştü anlaşılan, makaleye geçelim artık 🙂 Genellikle Bios’ta açılırken yüklenen ortam sürücülerinden ve sürücü durumlarından kaynaklanır. Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

 

 

Klavye Hatası (Keyboard Error): Klavye takılı değilse, iyi yerleşmemişse ya da klavye arızalı ise (bâzen bunların dışındaki nedenlerde de) klavye hatası verir ve F1 tuşuna basmanız istenir. F1’e basarsınız ve devam edersiniz ya da klavye kablosunu çıkarır tekrar takarsınız.

 

Disket Sürücü Hatası (Floppy Error): Disket kablosu takılı değilse, takılı ancak ters takılmış ise, hiç çalışmıyor ise, duruma göre davranır (en kısa metod disket sürücüsünü bios’tan kapatırsınız) çözümü ona göre oluşturursunuz.

 

HDD Hatası: Ide kanallı HDD’lerde açılışta boot yerleşiminde master olarak tanınmadığı durumlarda çıkan hata mesajıdır. (Wait For ‘F1’ If Error) Bios ekranında Boot * Boot Settings Configuration * sekmesinde bu özelliği “Disable” konumuna getirerek çözümlersiniz.

 

Donanım Hatası (Hardware Monitor Error): Fan devrinin ya da işlemci sıcaklığının sonucu olarak F1 sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için de Bios’ta iken Hardware Monitor’e ve oradan da işlemci sıcaklığı ve fan devir değerlerine bakarak sorunu çözebilirsiniz.

 

Ayrıca F1’in açıklaması olarak çıkan hata mesajını görecek olursak eminim daha açıklayıcı ve net bir sonuca ulaşabiliriz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Mozilla Firefox Klavye Kısayolları Nelerdir? Sevgili Bilgisayarlarımız İçin 7 Önemli Kural!
1 Yorum
  1. Yazar
    Ahmet

    Arkadaşlar benim de benzeri bir sorunun var ama aynısı değil.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.