Responsive Reklam Alanı

Fireworks-Ders_emresupcinMerhaba sevgili okurlarım,
Bu makalemde sizlere fireworks kullanarak Image Map oluşturmayı anlatacağım, türkçe karşılığı ise etkin resim bölgesi anlamına gelmektedir. Bu dersimizde amaç olarak şunları ele alacağız; Resim üzerinde WEB ortamı için etkin bölgeler oluşturabileceksiniz. Belge içerisine eklenen düğmeler etkileşim katabileceksiniz. Düğmelerle aynı zamanda kullanıcıya geri bildirim sağlayabileceksiniz.

 

Dersimize geçebiliriz artık…

 

Etkin Resim Bölgesi (Image Map) Oluşturma

İnternete yerleştirilen grafikler dikdörtgen ise grafiğe bağlantı eklendiğinde bağlantının şekli de dikdörtgen olur. Grafiğin bir kısmı saydam yapılabilir ya da arka plan rengini, WEB sayfasının arka plan rengiyle aynı yaparak farklı bir şekil izlenimi verilebilir.

 

Eğer bir şeklin bağlantı (Link) alanı dikdörtgen yapılmak istenirse veya resmin üzerine çeşitli linkler oluşturulmak istenirse resim haritası (Image Map) kullanılması gerekir.

 

Bir resim haritası (image map) üzerindeki bağlantı (Link) alanları Fireworks programında aktif bölgeler (Hotspots) olarak adlandırılır.

 

Bir grafikteki aktif bölge alanı üç şekilde olabilir:

a) Dikdörtgen

b) Daire

c) Çokgen

 

Aktif bölge çalışması internete yerleştirildiğinde bir resim haritasına (image map) dönüştürülen alandır.

 

Hotspot-Simgesi_emresupcin
Resim ya da şeklin belli bir bölgesini etkin resim bölgesi (İmage Map) yapmak için araç kutusunda aktif bölge (Hotspot) aracı seçilir. Simge seçildikten sonra resim veya şeklin belli bir bölgesi farenin sol tuşu kullanılarak etkin bölge oluşturulur. Etkin bölge oluşturulduğunda resim ve ya şekil üzerinde yarısaydam mavi bir bölge oluşur, bu bölge artık etkin bölge olmuştur.

 

 

Aktif bölgenin boyut ya da taşınmak istenirse araç kutusunda işaretçi (Pointer) simgesi seçilerek aktif bölge üzerinde işlem yapılabilir. Aktif bölge aracı merkezden boyutlandırmak için Alt tuşu kullanılır, Alt tuşu basılı tutulur, farenin sol tuşu kullanılarak aktif bölge boyutlandırılır, farenin sol tuşu bırakıldıktan sonra Alt tuşu bırakılır.

 

Etkin-Resim-Bölgesi-Oluşturma_emresupcin

Propertis_emresupcin

 

Aktif bölge eklendikten sonra, aktif bölgeye (Hotspot) bağlantı (Link) eklenebilir, özellikleri değiştirilebilir.

Aktif bölge seçili durumda iken özellikler (Properties) penceresinde; Link bölümü kullanılarak etkin bölge internete yerleştirildiğinde farenin sol tuşu ile tıklandığında yönlendirileceği WEB sayfası yazılır.

 

Alt seçeneğine resim üzerinde etkin bölge yapılan bölüm üzerine fare göstergeci getirildiğinde çıkacak olan açıklama eklenir. Shape ile aktif bölgede oluşturulmuş olan şekil görülür. Şekil dikdörtgen, daire veya çokgen olabilir. İstenirse aktif bölge şekli değiştirilebilir. Aktif bölge şekli değiştirildiğinde fare ile yeniden şekillendirilmesi gerekir.

 

Aktif Bölge rengi ile oluşturulan aktif bölgenin rengi seçilir. Hotspot ile oluşturulan etkin bölgeye bir isim verilir. Aktif bölge Original (Normal) görünümde oluşturulduktan sonra Preview görünümüne geçerek aktif bölgenin nasıl olduğuna bakılabilir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Garanti Link Lezzete Doyuruyor! Google Hangout Nedir? Nasıl Kullanılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.