Merhaba sevgili arkadaşlar,

Bugün sizlere Google Hangout’tan bahsetmek istiyorum, Google’ın bu hizmetinin bayağı kullanıldığının farkına vardım ve sizlere de bu hizmet hakkında araştırmalar sunarak kendi bildiklerimle beraber sunmaya karar verdim.

Google un en önemli ürünlerinden biridir hangout, değişen ve güzelleşen ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Multiple kullanıcı desteği ile birden fazla kişiyle görüntülü olarak sohbet edebilirsiniz.

Google Hangout u nasıl kullanacağız peki? Hepimizin birer gmail hesabı vardır muhakkak. Gmail hesabımızın sohbet bölümünden hangout özelliğini açabiliriz veya belli bir kişi ile hangout yapacak isek ilgili kişinin sohbet bölümünde ismine giriş yaparak hangout u başlatabiliriz.

Karşımıza farklı bir pencere de hangout açılmaktadır, özellikleri nelerdir nasıl kullanabiliriz.

Davet ettiğimiz bir arkadaşımızın görüntüsü aşağıda bulunan ekrandaki gibi görüntülenir;

Hangout1_emresupcin

yine aynı ekrandan sohbet ettiğimiz kişi veya kişiler ile yazılı olarak da görüşme yapabiliriz bunun için sol tarafta bulunan SOHBET linkine tıklayarak sağ tarafta bir alan açılmaktadır, buraya yazılı metinlerimizi yazabiliriz;

Hangout2_emresupcin

Bununla beraber kendi pc nizdeki bir belge, doküman, resim veya yaptığınız herhangi bir işin görüntüsünü paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda Google Drive da bulunan belgeleriniz de dahildir. Buna hangout daEkran Paylaşımı denmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yine sol tarafta bulunan Ekran Paylaşımı linkine tıklayarak paylaşımda bulunabilirsiniz, masa üstünüzdeki bir belgeyi paylaşmak için MASAÜSTÜ / DESKTOP öğesini seçip alt taraftaki seçili pencereyi paylaş demeniz yeterlidir.

Hangout3_emresupcin

Karşı tarafa seçmiş olduğunuz belgenin ekran görüntüsü gitmektedir, görüntünüzün olduğu alanda belgenizi ve seçmiş olduğunuz görseli gösterebilirsiniz. Karşı tarafta ise aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi ekran görüntüsü paylaşılmaktadır;

Hangout4_emresupcin

Yine hangout da sohbet esnasında efekt kullanabilirsiniz uyarıcı sesler, komik resimler, şapka, gözlük v.s bunun içinde Google Efects eklentisini kullanabilirsiniz;

Hangout5_emresupcin

Sohbet esnasında hangout da birden fazla kişi davet edebilirsiniz bunun için yapmanız gereken yine sol ekranda Kişi Davet Et linkine tıklamaktır. Karşınıza google + da ve sohbet listenizde bulunan kişi listesi gelmektedir, istediğiniz kişi veya kişileri seçerek hangout a davet edebilirsiniz;

Hangout-Davet_emresupcin

Böylelikle sohbet esnasında başkalarını da davet ederek hangout a katılmalarını sağlayabilirsiniz;

Hangout6_emresupcin

Hangout da aynı zamanda canlı yayında yapabilirsiniz bunun için youtube bağlantınızın olması gerekmektedir reel olarak youtube linkini paylaştığınızda yapmış olduğunuz yayını herkez izleyebilir,katılabilir ve sohbet edebilir. Daha sonra canlı yayınınız bitse bile youtube da kayıtlı olduğundan link paylaşarak geçmişe yönelik hangout kayıtlarını görebilirsiniz.  Fakat google apps ın youtube desteği şu anlık bulunmamaktadır, yakın zamanda etkinleşecektir. Canlı Hangout u kullanmak için şahsi gmail hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

Hangout7_emresupcin

ÖNEMLİ NOT:

* Hangout kullanırken muhakkak mikrofonlu kulaklık kullanmanızı tavsiye ediyorum çünkü aynı ortamda toplantı yaparken sesler birbirine karışabiliyor ve itici frekans seslerini duyabiliyorsunuz.

Hangout u verimli kullanmak için google chrome web tarayıcısını kullanınız.

——————————————————————

Arkadaşlar bu yazımda bazı yazı kaynaklarını ve resimlerini blog.innovaktif sitesinden temin ettim, onlarında hakkını yemeyelim sonuçta hepimizin bildiği gibi emeksiz yemek olmuyor.

——————————————————————

Arama Terimleri: hangout nedir, hangouts nedir, gmail uzerinden hangouts tehlikeli mi, hangout medir, Houngst nedir
Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Etkin Resim Bölgesi (Image Map) Oluşturma? Wamp Server Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır?
10 Yorum
 1. Yazar
  Önder

  Teşekkürler…

 2. Yazar
  batuhan

  Eline sağlık teşekkürler

 3. Yazar
  İbrahim

  Teşekkür ederim ne işe yaradığını sizin sayenizde öğrenmiş oldum emeğinize sağlık.

 4. Yazar
  Taha

  Bu uygulamadan her hangi bir ücret alınıyor mu?

 5. Yazar
  Emine

  Peki bu hangout her model telefona yüklenir mi ki?

 6. Yazar
  Rümeysa

  hangouts da neden ileti gitmedi diyor?

 7. Yazar
  Rümeysa

  Sayenizde öğrendim teşekkürler.

 8. Yazar
  Rümeysa

  Teşekkür ederim gerçekten çok faydası oldu şimdi daha çok anlıyorum.

 9. Yazar
  Önder

  Teşekkürler…

 10. Yazar

  Teşekkürler 🙂

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.