Responsive Reklam Alanı

Robots-Dosyası-Nasıl-Oluşturulur_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Web sayfası olan arkadaşlarımız günler geçtikçe sayfalarını geliştiriyorlar ve google’da indexlenmek istiyorlar fakat bununda bir kuralı var. Web sayfanızı google’a tanıtmanız gerekiyor. Sözlemek istediklerimi çoğu okuyucu anlamıştır bazı okuyucularımızda google analytics’ten bahsediyorum sanabilir 🙂 Sizlere yazacağım bu makalemde arama motorlarına kayıt işlemini yani Robots.txt dosyasını anlatacağım.

 

 

 

Arama motorları bir web sitesine ulaştıklarında ilk olarak kök dizinde bulunan robots.txt dosyasını ararlar. Burada kısaca robot.txt dosyası nasıl oluşturulur, ne işe yarar, onu hep beraber öğreneceğiz.

 

Bu dosya robotlara hangi sayfaların indexlenip hangilerinin indexlenmeyeceği konusunda yol gösterir. Robots.txt dosyasını herhangi bir metin editörü ile oluşturabilirsiniz. Boş bir robots.txt dosyasını oluşturduğunuzu varsayarak devam edelim.

 

 

Robots.txt dosyasının içerisinde “User-agent” “Disallow” ve“Allow” yönergeleri kullanılır.
“User-agent” arama motorunu, “Disallow” engellenecek dosya yada klasörleri “Allow” ise izin verilen dosya ya da klasörleri gösterir.

 

 

Örneğin arama motorlarının “resimler” klasörümüzü indexlenmesini istemiyorsak;

 

 

User-Agent: *
Disallow: /resimler/
ibarelerini kullanıyoruz. Burada “User-Agent: *” (yıldız) tüm arama motorlarını “Disallow: /resimler/” ise indexlenmeyecek klasörü belirtmektedir. Yani bu durumda sitemizi ziyaret eden bir arama motoru bu kodları gördüğünde sitemizi indexlemeye devam edecek fakat /resimler klasörümüzü indexlemeyecektir.

 

 

Ya da “site” isimli klasörümüzün arama motorları tarafından özellikle indexlenmesini istiyoruz;

 

 

User-Agent: *
Allow: /site/

ibarelerini kullanıyoruz. Sitemizi ziyaret eden arama motorları buradaki yolu takip ederek “site” klasörümüzü indexleyecektir. Yani arama motoruna bu klasörü ziyaret edebilirsin, benim açımdan bir sakıncası yok diyoruz.

 

 

Buraya kadar arama motorlarının sitemizdeki bazı klasörleri aramasını ya da aramamasını nasıl sağlayacağımızı öğrendik. Bu işlemi sadece klasörler değil dosyalar için de kullanabiliriz.

 

 

Örnek olarak ana dizinimizdeki “arsivim.html” dosyasının aranmasını ve indexlenmesini istemiyoruz. Yapmamız gereken robots.txt dosyasına;

 

 

User-Agent: *
Disallow: /arsivim.html

 

 

yönergelerini girmektir. Bu yönergeyi gören arama motoru “arsiv.html” dosyamızın yanından geçecek, içerisinde ne olduğuna bakmayacaktır. Bu işlemi sadece kök dizinde değil alt klasördeki dosyalarda da uygulayabiliriz. Örnek:

 

 

User-Agent: *
Disallow: /arsiv/emre.html

 

 

Yukarıda klasör yada dosyaların indexlenmesi ya da indexlenmemesi ile ilgili işlemlerden bahsettik. Robots.txt dosyasının işlevi bunlarla bitmiyor elbette. Robots.txt dosyasına ekleyeceğimiz bazı yönergelerle, sitemizi bazı arama motorlarının indexlemesine izin verebilir, bazılarının ise indexlemesini engelleyebiliriz. Ya da tüm arama motorlarının sitemizi indexlemesini sağlayabiliriz. Bunu nasıl yaparız?

 
Sitemizin tüm arama motorları tarafından indexlemesini istiyorsak;

 

User-Agent: *
Disallow:

ibarelerini robots.txt dosyasına yazıyoruz. Burada “*” işareti kullanıp “Disallow:” ibaresinin karşısını boş bıraktık. Bu yönergeyi gören arama motorları sitemizi indexlemeye devam edecektir.

 

 

Sitemizin hiçbir arama motoru tarafından indexlenmesini istemiyorsak;

 

User-Agent: *
Disallow: /
şeklinde yönerge uyguluyoruz. Burada yine “*” işareti tüm arama motorlarını ifade etmektedir. “Disallow: /” ise tüm klasörlerin indexlenmesinin engellendiğini yani izin verilmediğini gösterir.

 

 

Eğer herhangi bir arama motorunun sitemizi indexlemesini istemiyorsak;

 

User-Agent: Scooter
Disallow: /

 

 

ibaresini kullanırız. Burada “Scooter” altavista arama motorunun ismidir. Bu şekilde her arama motorunun kendi ismi bulunmakta ve bunlardan istediklerinizi buraya yazabilir, sitenizi indexlemelerini engelleyebilirsiniz. Tüm arama motorlarının listesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.robotstxt.org/db.html 

 


Eğer sadece Google’in “resimler” klasörünüzü indexlemesini istemiyorsanız;

 

User-Agent: Googlebot-Image
Disallow: /resim/

 

 

kodlarını kullanıyoruz. Bunu gören google arama motoru bizim “resimler” klasöründeki bilgileri indexlemeyecektir.

 

 

Robotlar sadece kök dizindeki robots.txt dosyasını inceler, dolayısı ile alt dizinlere bu dosyayı yerleştirmenin bir anlamı yoktur.

 

 

Eğer altdomain (subdomain) kullanıyorsanız robots.txt dosyasını altdomain klasörüne yerleştirebilirsiniz. Örnek olarak alt domian: “http://forum.emresupcin.com” şeklinde ise, robots.txt dosyamızı kökdizinimizde bulunan“forum” klasörünün içine yerleştiririz.

 

 

İndexlenmesini istemediğimiz sayfaları ve dizinleri teker teker belirtmek zorundayız. Fakat indexlenmesini istemediğimiz bir klasörün içindeki dosyaları ayrıca belirtmenize gerek yoktur.

 

# www.orneksite.com için “robots.txt” dosyası:
User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /resimler/yoneticiler/
Disallow: /ozelbilgi.html

 

Not: Burada hangi klasör ve dosyaların indexlenmeyeceğini belirttiğimiz için arama motoru sitemizin geri kalan kısmını zaten indexlemeye çlışacaktır. Dolayısı ile burada Allow ibaresini kullanmamıza gerek yoktur.
Ayrıca
“User-agent: *bot*”,
“Disallow: /tmp/*”
“Disallow: *.gif” gibi ibareleri de kullanmak faydasızdır. Arama motorları bunları okumayacaktır.

 

Yukarıdaki örnekler ışığında kendi sitenize göre bir Robots.txt dosyası oluşturun ve sitenizin ana dizinine atın. Burada hangi kalasörlerin ya da dosyaların aranmasını hangilerinin aranmamasını istediğinizi belirtin ve arama motorlarının işini kolaylaştırın.

 

Bir sitenin robots.txt dosyasını analiz etmek için:
* Google web yöneticisi araçlarında Google Hesabınızla oturum açın.
*Kontrol Paneli’nde, istediğiniz sitenin URL’sini tıklayın. (bu siteyi önceden eklemiş olmanız gerekmektedir.)
*Araçlar ve ardından [b] robots.txt dosyasını analiz et öğesini tıklayın. Sonuçlara gore değişiklikler yaparak robots.txt dosyanızı arama motorlarına uygun hale getirin.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Domain Nasıl Transfer Edilir? Web Sayfalarına CSS Eklemenin Yolları Nelerdir?
Benzer Yazılar
1 Yorum
  1. Yazar
    Misafir

    Teşekkürler

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.