Asp.NET-Nedir-Güçlü-ve-Zayıf-Yanları-Nelerdir_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Asp.NET derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz fakat bu makalem ders niteliğinde değil de bilgi niteliğinde olacaktır. Sizler ile birlikte Asp.NET’in tam olarak ne olduğunu, güçlü ve yanlarının neler olduğunu inceleyeceğiz. Bugün bir web sitesi kurmak için oldukça çok alternatif vardır. HTML kodları arasına iliştirdiğimiz özel taglar sayesinde bir web uygulaması yapabiliriz. Mesela CGI motorunun yanıt verebileceği kodlar, bu kodlar genellikle sunucu tarafında çalışırlar ve kullanıcı ancak bir istek de bulunduğunda ona karşılık HTML sayfaları üretirler ve yorumlayıcıya gönderirler.

 

 

Açık kaynak olarak bildiğimiz PHP ve Microsoft firmasına ait ASP.Net çatısı da bu gruptandır. Ayrıca JSP (Java Server Pages) ve Perl dilleri de sunucu taraflı diye nitelendirilebilir.

 

Nedir Bu ASP.Net?

 

Aslında ASP.Net, ASP’nin dönüşümü gibi algılansa da başlı başına yeniden tasarlanmış bir yazılımdır. Biz daha çok ASP ve PHP ile programlanmış web uygulamarına rastlamışızdır. Web çatısının değişmesi ile birlikte artık ASP.Net ve PHP5 kıyası söz konusu olmaya başlamıştır. ASP.Net ile birlikte gelen en büyük esneklik ve güzellik bilinen bir çok programlama diline karşılık verebilmesi ve kolay kombinasyonudur.

 

Örnek: VB, C#, C, Cobol, SmallTalk ve Lisp gibi… Bu yeni net çatısı ortak bir alan oluşturmuştur. Yani bu ne anlama geliyor; siz C dilinde yazdığınız programınızı derleyip yüklediğinizde kodunuz Microsoft Intermediate Language tarafından tekrar derleniyor ve yorumlayıcıya yollanıyor.

 

Net çatısı ayrıca nesne odaklı programlama dediğimiz (OOP) yapıya olanak tanımaktadır. Ayrıca XML gibi yapıları ve değişik resim manipulasyonları içinde özel Net kütüphaneleri sunmaktadır. Programlama ve yöntemin yanı sıra veri tabanı ve veri ile ilişkilendirme de önemlidir. ASP.Net çatısında çalıştırdığınız projede veri tabanına ODBC kanalıyla bağlanırsınız.

 

ASP.Net, Güçlü ve Zayıf Yanları

 

ASP.Net dizaynı ve sunumu oldukça açık ve sadedir. Nesne Odaklı Programlama ile uğraşan programcıların beklentilerinin web karşılığı diyebiliriz. Aslında bu çatı ile var olan programcılık bilginiz ile ya da bildiğiniz bir programlama dili ile bir web projesi geliştirebilirsiniz.

 

ASP.Net’in diğer güçlü yanı ise; geliştirme ortamıdır. Mesela geliştiriciler; WebMatrix, Visual Studio .Net yada diğer Borland araçlarından Delphi ve C++ Builder ile çalışabilirler. Mesela, Visual Studio ile çalışırken oldukça geniş bir çalışma olanağı sunuluyor. Hata derlemeleri, test, ipuçları, yenilenen durumlar ve benzeri birçok hizmet.

Tüm bunlara rağmen, ASP.Net bellek kullanımında ve kodu yorumlamada zaman olarak biraz yetersiz kalıyor. Bunun nedeni de geri planda çalışan birçok kod bloğu olmasıdır. Ayrıca web tabanlı uygulamalar da bu durum problem teşkil edebilir. Internet de çok kullanıcı olması ve projenin aynı anda birçok sorguya yanıt vermesi zaman performansını düşürebilir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Asp.NET – DataSet mi? DataReader mı? PHP Nedir? Güçlü ve Zayıf Yanları? Gelen Yenilikler?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.