Responsive Reklam Alanı

Fireworks-Bitmap-Çeşitleri_emresupcinMerhaba arkadaşlar az önce ki yazımda Bitmap ve Vektörel grafiklere değindim ancak bitmap çeşitlerini anlatmadan makaleyi sonlandırdığı’mı fark ettim ve bu yazımda Fireworks’te ki Bitmap Çeşitlerinden bahsedeceğim. Birçok bitmap biçimi mevcuttur. Fireworks’ta kullanılan bitmap biçimleri ve özelliklerini görecegiz.  Günlük bilgisayar hayatımızda resimler yeri oldukça büyüktür. Hep görürüz .jpeg .gif gibi bitmap türlerini, şimdi bunları ögrenme zamanımız.

 

 
PNG (Firework’ün Doğal Dosya Biçimi), PSD (bu Photoshop’un Doğal Dosya Biçimi), Tiff, Jpeg, Gif, Bmp, Pict (Bu da Macintosh’un Doğal Dosya Biçimidir.), Tag.

 

PNG

PNG, sıkıştırılmış bir formattır.48 bit gerçek renk ve 16 bit gri skalayı destekler. Fireworks’un doğal dosya biçimidir. Baskı amaçlı değişdir. Görüntü amaçlıdır. Yani bilgisayar ortamında oldukça kaliteli, parlak, gerçekçi görüntü verir. PNG formatındaki dosyalar düzenlenebilir dosyalardır. Fireworks’un temel amacı. Web ortamında kullanılacak görüntüleri oluşturmaktır.

 

 

PSD

Photoshop programının dosya biçimidir. RGB, CMYK, doutone, Lab ve 256 renkli modellerle hazırlanan resimler bu biçimde kaydedilebilirler.

 

 

TIFF (Tagget File Format)

Tüm görüntü işleme programları ve tarama programları bu biçimde dosya kaydedebilir ve bu biçimdeki dosyaları açabilirler. RGB, CMYK ve 256 renk modelinde hazırlanan resimler bu biçimde kaydedilebilirler. Yaygın kullanılan bir bitmap dosya biçimidir.

 

 

JPEG (Joint Photographic Experts Group) 

Tüm görüntü işleme programları ve tarama programları bu biçimde dosya kaydedebilir ve bu biçimdeki dosyaları açabilirler. Resimleri sıkıştırarak kaydedebilirsiniz. Sıkıştırma oranı arttıkça resmin kalitesi düşer. Genellikle Wrb sayfalarında kullanırız. RGB,CMYK ve 256 renk modelinde hazırlanan resimleri bu biçimde saklayabiliriz.

 

 

GİF (Graphics Interchance Format)

Tüm görüntü işleme programları ve tarama programları bu biçimde dosya kaydedebilir ve bu biçimdeki dosyaları açabilirler. 256 renk modelinde hazırlanan resimler bu biçimde kaydedilebilirler. Bu formattaki dosyaları da genellikle Web sayfalarında kullanırız. Web sayfası açıldııgnda resim birden görünmez aşama aşama görünür. Bu biçimde resimler genellikle düşük çözünürlükte olur.

 

 

BMP
Windows’un standart formatıdır. RGB ve 256 renk modelinde hazırlanan resimleri bu biçimde kaydedebiliriz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Bitmap ve Vektörel Grafikler? Bunu Blogumda Paylaşabilirim. Hürriyet Benim.
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.