Responsive Reklam Alanı

Bitmap-ve-Vektörel-Grafik_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde iki konuyu ele alacağız bunlar Bitmap ve Vektörel grafikler olacak. Bilgisayarlar, ya Bitmap ya da vektörel formatta resimler gösterirler. İkisi arasındaki farkı anlamanız sizin Fireworks’ü anlamanıza çok faydası olacaktır. Çünkü Fireworks, her iki format için de çalışma araçlarına ve imkânlarına sahiptir. Her iki türdeki resimleri hem çalışmanıza alabilir kullanabilirsiniz, hem de kaydedip başka programlarda kullanabilirsiniz.

 

 

Vektör Grafik Nedir?

Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Aşağıda görüldüğü üzere vektörel nesne büyütüldüğünde herhangi bir bozulma gerçekleşmiyor.

 

Vektör Grafikler Hangi Programlarla Oluşturulabilir?

Vektör grafik üretmek için yapılan birçok program mevcut. Bunların arasında en çok bilinen ve benimde severek kullandığım program olan Adobe Illustrator bulunuyor. Adobe Illustrator’un dosya uzantısı .ai’dir. Öte yandan ülkemizde özellikle baskı alanında kullanılan ve bence Illustrator kadar kullanışlı olmayan Corel Draw bulunuyor. Corel Draw’ın dosya uzantısı .cdr’dir. Yine ülkemizde pek bir popüler olan ve kullanımı diğer programlara nazaran daha basit olan fakat geleceği biraz meçhul olan Macromedia(Adobe) Freehand bulunur.

 

Freehand’in dosya uzantısı .fh(X)’dir. Bu ticari programların yanısıra arabirimi Corel Draw’a benzeyen ve açık kaynaklı, ücretsiz bir program olan Inkscape‘de denenmeye değer bir program olduğunu söylemeden geçmeyelim. Inkscape ile çok sağlam çalışmalar yapıldığını gördüm ve Inkscape çoğu işletim sisteminde çalışır durumdadır. Inkscape’in kullandığı dosya uzantısı .svg’dir. Son olarak yukarıda bahsettiğim programlar kadar gelişmiş olmasada web grafikleri için kullanabileceğiniz, vektörel çizim yeteneğine sahip olan Macromedia(Adobe) Fireworks‘dan da bahsedebiliriz. Öte yandan Fireworks bitmap çizim yeteneklerine de sahip.

 

Bahsettiğim bu dosya uzantılarının yanısıra .svg, .eps, .wmf gibi dosya uzantılarını da yukarıdaki programlar ortak olarak kullanabiliyorlar.

 

Bitmap Grafik Nedir?

Bitmap türü grafiği tanımlayacak olursak, ilgili imajı oluşturan ve herbiri renk bilgisi içeren piksel veya noktaların yanyana ve alt alta dizilmesiyle oluşan grafik türüdür. Piksel’den kısaca bahsetmek gerekirse bir bitmap görüntüyü oluşturan en küçük noktadır. Aşağıdaki nesneye yakından bakıldığında piksellerden oluştuğu görülüyor ve büyütüldüğünde görüntü kalitesinde kayıp yaşanıyor.

 

Bitmap Grafikler Hangi Programlarla Oluşturulabilir?

 

Bu tür grafikleri oluşturmak için en bilindik ve en popüler olan, yine benim kullanıyor olduğum Adobe Photoshop‘u ilk başta sayabiliriz. Sonrasında uzun zamandır Adobe Photoshop’a alternatif olarak gösterilen Corel PaintShop Pro‘dan bahsedebiliriz. Yine bir açık kaynaklı ve ücretsiz bir program olan Gimp‘i de duymuşsunuzdur. Eğer Gimp’in arayüzüne yabancı iseniz GimpShop‘u deneyebilirsiniz. GimpShop’daki menüler ve kısayol tuşları Adobe Photoshop ile hemen hemen aynı yapılmaya çalışılmış böylece bir nebzede olsa Adobe Photoshop kullanıyor gibi Gimp’i kullanabiliyorsunuz. Bitmap grafiklerde en çok kullanılan uzantılardan bahsetmek gerekirse .jpg, .png, .gif, .bmp gibilerini sayabiliriz.

 

Vektör Grafiklerin Avantajları
* Vektör grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Örneğin bir vektörel görsel çalışması büyük bir ilan tahtası için büyütülüp kullanılabilir. Aynı zamanda istenilen derecede küçültülüp kalite kaybı olmaksızın bir kartvizit üzerine de basılabilir. Çalışmanın görsel olarak detaylarıı her iki durumda da kayıba uğramaz.
* Vektör grafikler gerektiğinde bitmap haline kolaylıkla getirilebilir.
* Vektör grafikler istenildiğinde büyütülebilir, nesneler yeniden renklendirilebilir, nesneler yeniden şekillendirilebilir.
* Dosya boyutu olarak daha az yer kaplarlar.

 
Vektör Grafiklerin Dezavantajları
* Vektörel grafik çalışmalarında görsel olarak fotoğraf kalitesinde üretim yapamazsınız.
* Vektörel grafik çalışmaları web üzerinde bitmap olarak çevirmeden kullanamasanız. Yalnız son zamanlarda .svg diye bir dosya türü ile bu mümkün gibi görünse de bu konu hakkında tam olarak bir bilgim yok.

 
Bitmap Grafiklerin Avantajları
* Bitmap grafikler milyonlarca renk değişimi alabilir.
* Bitmap grafiklerde piksellerin herbirine müdahale edebilirsiniz. Bu sayede fotoğrafçılar veya sayısal sanatçılar fotoğraflara rötüş işlemi veya manipüle edebiliyorlar.

 
Bitmap Grafiklerin Dezavantajları
* Bitmap grafiğin sahip olduğu çözünürlükten daha yükseğe getirildiğinde keskinliğini yitirir ve görüntüde bozukluk meydana gelir. Aynı zamanda sahip olduğu çözünürlükten daha aşağı hale getirildiğinde de pikseller kaldırıldığı için orijinal görüntüsünü kaybeder.

* Bitmap grafikler özel dosya biçimlerini saymassak(Photoshop gibi programların kullandığı .psd dosya türü gibi) katman bilgileri içermezler. Bu yüzden düzenlenmesi vektör grafiklere nazaran zordur.

* Bitmap grafikler vektör grafiklere nazaran bilgisayarda dosya boyutu olarak daha fazla yer kaplar.

 

 

Dilerseniz Bitmap ile vektörel arasındaki farkı görmek için Fireworks’te boş bir sayfada denemeler yapabilirsiniz. Büyütme küçültmeler yapabilirsiniz.

 

Örnek-Bitmap-ve-Vektörel-Grafik_emresupcin

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Macintosh İle Windows Arasındaki Renk Ayarları? Fireworks Bitmap Çeşitleri Nelerdir?
1 Yorum
  1. Yazar
    Ahmet Sedat Yemenici

    Değerli Emre arkadaşım verdiniz bilgiler çok yararlı oldu. Benim merak ettiğim konuda yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Ben yukarıdaki programlarla vektör grafik olarak bir harita çizebilirmiyim? Örneğin şehrin semtlerinin sınırlarını çizip oluşan farklı mahallelere ait alanları farklı renklere boyayarak sonuçta vektör bir grafik olarak tanımlansa da benim için harita olan bir nesne üretebilirmiyim. Tabiki üzerinde bir takım yazı ve işaretler de olacak şekilde. Ya da basılı ve farklı bir haritayı tarayıp bu programların uzantısı formatta açıp üzerinden vektörel grafik olarak tamamen ayrı bir nesne (harita) üretebilir miyim? Yani karmaşık GIS progamlarına filan girmeden. Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.