Responsive Reklam Alanı

PayPal günümüzde kullanılan internet ortamındaki alışverişi basit bir şekilde sağlayan ve bir o kadarda tehlikeli olabiliyor. Paypal ise size kredi kartınızın numaralarını direk  kullanmadan  sadece mail adresiniz ile  alışveriş   yapmanızı sağlıyor. Diyeceksiniz bunun bize sağladığı  güven  yada  güvenliği  ne? Yada birisi mail adresimi ve şifremi aldığında direk olarak kredi kartımdan alışveriş  yapabilirmi? Bunların cevabını yazının devamında ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Paypal Nedir ve Nasıl Üye Olunur?
Bilmeyenler yada  yeni  başlayanlar için konunun en başından alacağım. Kendi sitesinde kendini;  online   ödeme  yapmanın en  güvenli  ve kolay yolu, olarak tanımlayan paypal sistemi bana göre gerçekten kolay ancak  güvenli  olmasını kullanıcının  sağlayacağı bir sistem. Önceki zamanlarda Türk bankalarında işlem yapmayan paypal hatasını çok geçmeden anladı ve yakın zamanda hem Türkçe oldu hemde Türkiye bankaları ile işlem yapmaya başladı.

Paypal’a  üye  olurken size ilk olarak paypalı ne amaçla  kullanmak  istediğiniz sorulur. Bunlar kişisel, premier ve  iş  hesaplarıdır. Premier hesap  online   satış yapan kişiler için ,  İş  hesabıda kurum ve kuruluşlar için idealdir. Biz kişisel hesabı  inceleyeceğimiz  için diğerlerini anlatma ihtiyacı duymuyorum.

Amacımınızı belirttikten sonra sizden standart bir  üye  kayıt formu gibi bir formda ad soyad, adres ve diğer  iletişim   bilgileri  istenir. Burada dikkat etmemiz gereken mail ve şifreniz olacaktır. Size tavsiyem mail adresinizin  şifresi ile paypal şifrenizi farklı tutmanız. Bunu neden söylediğime gelince olurya birisi mail hesabınızı ele geçirdiğinde paypal şifreniz farklı olduğu için paypal hesabınıza sizin önce mudahale ederek hesabınız ile bir işlem yapmanızı engellemek.  Üye  kayıt formunu doldurduğumuzda eğer hemen  alışveriş yapmanız gerekiyorsa altta sizden kredi kartı bilgilerinizi  isteyecektir.  Bana sorarsanız bunu  üye  olduktan sonra yapmanızı öneriyorum nedeni ise aşağıda açıklayacağım kredi kartı ile ilgili  bilgilendirmeler  olacaktır.

Kredi Kartımızı PayPal’a Nasıl Ekleriz?
Üyeliğimizi tamamladıktan sonra sırada paypal hesabınız ile kredi kartınızın ilişkilendirmesini yapacağız. Bu işleme geçmeden önce size bir öneride bulunmak istiyorum. Ülkemiz bankalarının çoğunda kredi kartınıza ek olarak sanal  kart  oluşturabilme  özelliği  vardır. Bankanıza bu başvuruyu yaptığınızda size kredi kartınız ile  bağlantılı  bir sanal kredi kartı oluşturacaktır. Normal kredi kartının tüm  özelliklerine  sahip olan sanal kredi kartının en önemli  özelliği kullanabilir  bakiyesinin  geçici olarak istediğiniz miktarda yükseltilebilir olmasıdır.

Örnek olarak normal kredi kartınızın  bakiyesi  200TL ise siz bunun 150TL sini sanal kredi kartınıza belli bir süreliğini aktarabiliyorsunuz ve  alışverişinizi  sanal kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. 150TL nin 30TL sini harcadığınızda kalan 20TL belirttiğiniz süre tamamlandığında  kullanmadığınız  20TL lik  bakiyeniz  0TL oluyor. Bu sayede sanal kredi kartınızın numarasını çaldırsanız bile çalan kişinin bir işine yaramıyor çünki  bakiyesi  0TL.

Benim tavsiyem ise bankanız ile irtibata geçip bir sanal kredi kartı oluşturarak normal kredi kartınızı internet ortamından uzak tutmanız. Bu sayede güvenliğinizi  maximum düzeye çıkarmış oluyorsunuz. Hesabınıza girdiğinizde Profil bölümünden Kredi kartı ekle/kaldır kısmına geliyoruz ve  Kart  Ekle butonuna tıklıyoruz. Eğer yukarıda vermiş olduğum tavsiyeme uyarsanız sizden sanal kredi kartınızın yada normal kredi kartınızın numaraları isteniyor.

Gereken  bilgileri  girdiğinizde önce kredi kartınızın gerçekliği kontrol ediliyor (bu işlem kısa sürer) gerçekliği kabul edilen kredi kartınızın size ait olup olmadığının kontrolü için kartınızdan bir miktar para çekiliyor. Eğer sanal kredi kartı kullanıyorsanız  bu işlemi hafta içi yapmanızı ve kredi kartınızdan 5TL lik bir miktarı sanal kartınıza maximum süre vererek aktarmanızı öneririm. Bu işlem bir yada iki  gün  sürebilir. Çekilen miktar önemli değil önemli olan kredi kartınızdan para çekerken  kart  ekstrenizdeki çekilen paranın açıklamasındaki 4 haneli şifredir. Paypal sizden bu şifreyi kredi kartınızın size ait olup olmadığını kontrol etmek için istiyor. 4 haneli şifreyi onaylama kutusuna girdiğinizde eğer doğru şifreyi girerseniz işleminiz tamamlanmış kredi kartınızı ilişkilendirmiş oluyorsunuz.

PayPal İle Nasıl alışveriş Yaparız?
Türk  alışveriş  sitelerinde henüz yaygınlaşmayan hatta bulunmayan paypal sistemi genellikle yurt dışı  alışverişlerinde   kullanılmaktadır . Genelde paypal sistemini  kullanan   alışveriş  siteleri bunu ya anasayfalarında yada  ödeme sayfalarında belirtirler. Size örnek yurt dışından  alışveriş yapabileceğiniz eBayve DealExtreme sitelerini örnek verebilirim. Yurdumuzda paypal sistemini genel olarak hosting satıcıları  kullanırlar  örnek olarak Vital Hosting‘i verebilirim. Yapmanız gereken tek şey ise  alışveriş  sepetini doldurmak ve  ödeme  bölümüne geldiğinizde paypal ödeme  şeklini seçmektir. Ondan sonra size paypal mail adresini ve şifreniz istenecektir. Ödemeyi  onayladığınızda ise  ödeme   ücreti kredi kartınızdan kesilecektir.

Paypal ile aynı zamanda başka bir paypal hesabına para gönderebilir yada alabilirsiniz. Sadece mail adresinizi  kullanarak  paypal hesapları arasında para transferi yapabilirsiniz. Örnek olarak, İnternette  iş  yaptırdığınız bir tasarımcıya para  ödemeniz  gerekiyor ancak nakit paranız yok havale yada eft yapabilecek durumunuz da yok eğer karşınızdaki tasarımcının bir paypal hesabı varsa kredi kartınız yardımı ile paypaldan tasarımcınıza  ödeme  yapmanız mümkündür. Aynı şekilde sizde paypal hesabınıza başka birinden  ücret  alabilirsiniz.

Aldığınız  ücreti  banka hesabınıza aktarmak için ise kredi kartı eklerken yaptığımız işlemleri banka hesabı  eklemek  için yapıyorsunuz ve  ücretinizi paypal’dan banka hesabınıza aktarabiliyorsunuz.

Paypal  kullanmasını  bilenler için gerçekten  güzel  bir sistemdir. Üstte anlatmak istediklerimi uyguladığınız sürece bence başınız  ağrımaz  ve paypal sistemini verimli bir şekilde  kullanırsınız .
Gerisi size kalmış www.paypal.com

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
İşte Size Mükemmel Ödev İndirme Servisi? Ntoskrnl.exe Hatası Nedir ve Çözümü Nasıldır?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.