Responsive Reklam Alanı

Tekrar merhaba arkadaşlar bilindiği üzere notebook kullanımı tüm dünyada yaygınlaştı peki notebook’umuzun ömrünün uzun olması için ne yapıyoruz? Ya da ne yapmalıyız? Öncelikle şunu belirtmek isterimki Notebook Bilgisayarınızın şarj ömrünün uzun olması için bataryayı sürekli elektrikte tutmanız bir dezavantajdır çünki batarya sürekli enerji aldığından ömrü kısalır. Avantaj ise Bataryayı doldurduktan sonra söküp notebook’u direkt elektrikten kullanmanız daha yararlı olacaktır. Konuyu maddeler halinde sıralayalım;

1) Bataryayı sürekli canlı tutunuz. Haftada en az bir kez deşarj ve şarj işlemini gerçekleştiriniz. Uzun süre şarj-deşarj işlemi yapılmazsa hücreler enerji depolama özelliğini yitirmeye başlarlar.

2) Notebooku mümkün oldukça batarya ile kullanınız. Güç adaptörü ile çalışırken bataryanın %100 dolu olduğu ikazını alınca adaptör bağlantısını kesiniz. Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlarda (genellikle notebookun desktop olarak kullanıldığı durumlar) bataryanın şarj-deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir.

3) Bataryadaki enerji seviyesinin %5 in altına düşmesine izin vermeyiniz. Notebookunuzdaki güç seçenekleri ayarlarından kritik şarj seviyesini düzenleyebilirsiniz. Batarya enerji seviyesi %0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda pil hücreleri sağlam olsa bile batarya sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.

4) Notebookunuzun soğutma sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığına dikkat ediniz. Aksi takdirde aşırı ısıdan dolayı pil hücreleri zarar görüp özelliklerini yitirebilirler.

Notebook bilgisayarımızı şebeke elektriğiyle kullanırken pilini çıkarmalı mıyız?
İşte cevabı Pili çıkarmak muhtemelen yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Bununla birlikte çoğumuz, tam olarak şarjlı bir pille tüm gün AC gücünde çalışıyoruz.
Pilin bilgisayarınızın içinde durmasının ne gibi zararları olabilir? Bilgisayarınızın sıcaklığı, pilinizin ömrünü olumsuz etkileyecektir. Pilin sıcaklığı da bilgisayarınızı etkileyebilir. Dizüstünüzün güçyönetimi özelliklerine göre pili tüketip tekrar şarj ediyor olması da mümkün ve bu da pil ömründenyiyecektir.

AC gücündeyken pili çıkarmanız, çoğu zaman iyidir.

PC’nizi pille çalıştıracağınız zaman onu öncelikle kapatmanız, fişini çekmeniz, pili yerleştirmeniz, AC gücünü bağlamanız ve şarj işlemini birkaç saat beklemeniz gerekecektir. Ancak bu kadar zahmete katlanmak istemeyebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Bilgisayarlarımızın Aşırı Isınmasının Sebepleri ve Çözümleri Nedir? USB Nasıl Boot Edilir? Bootable Flash Bellek Nasıl Yapılır?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.