Responsive Reklam Alanı

İyi Akşamlar Arkadaşlar, Dün akşamdan bu yana blog’ta tasarım çalışması nedeniyle makale yazamadım, Sizlerin blogta daha rahat vakit geçirebilmesi için tasarımda bayağı değişiklikler yaptım. Bu akşam ki anlatacağım konu Torrent’in ne olduğu ile birlikte nasıl kullanıldığını ve mantığının nasıl olduğunu sizlere aktaracağım.

Film, Müzik, Oyun,… gibi internetten gerek duyacağımız dosyaları filehostlar ile değil de torrent sitelerinden de indirdiğimiz olmuştur, Bilmeyen ya da yarım yamalak bilen arkadaşlarımız için konuyu uzunca bir açıklayalım.

Öncelikle Torrent Nedir Sorusunun Cevabını Belirteyim?

Torrent, internet üzerinden bir dosya indirmek için gerekli olan her bilgiyi içinde barındıran, .torrent soyadlı küçük bir dosyadır. Diğer bir deyişle, Torrent’te dosya isimleri, bu dosyaların boyutları, nereden indirilecekleri gibi bilgiler yer alır. Torrent dosyalarına ve arama motorlarına pek çok web sitesinden ulaşabilmeniz mümkün. Torrent’in dünya çapında yaygın bir kullanım ağının olduğunun altını çizmek gerekir. Daha fazla internet kullanıcısını kendine çekmesinden ötürü daha hızlı dosya transferini mümkün kılan Torrent ile daha önce de değindiğimiz gibi devasa boyutlu dosyaları bilgisayarınıza en hızlı şekilde indirebilmeniz de mümkündür.

Torrent Kullanımı Açısından Terimlerine Bakacak Olursak;

availability: (ulaşılabilirlik)
Kullanıcıya (client) dağıtılan programın kaçtane full kopyası olduğunu gösterir. Her bir seed bu sayıya 1.0 ekler. O anda o dosyaynın bir kısmına sahip olan kullanıcılarda sahip oldukları oran kadar availability e ekleme yapar.
leech: (sülük,eş)
downloadı ağırlıklı paylaşımda bulunan ,dosyanın tamamnın elinde bulundurmayan , seedlerden dosya çeken kullanıcılara verilen addır.
seeder: (ortak)
Seeder bir dosyanın tamamına sahip olan kullanıcıdır. ne kadar çok seeder olursa o dosyanın tamamlanışı o kadar kolay ve çabuk olur.
tracker: (alıcı-verici)
Bir tracker o an o dosya için kaç tane seeder ve kaç tane dosyayı indiren kişi olduğunu kaydeder. Kullanıcı programları bu verileri aralıklarla trackera gönderiri böylece sisteme giricek yeni kullanıcılar ve sistemdeki kullanıcılar bağlanılıcak yeni kullanıcılardan haberdar olur . Tracek indirilen dosyayı içermez ve datanın transferiyle bir alakası yoktur.

Şimdii gel gelelim bu işin mantığına?

Torrent sadece dosya paylaşımı yapılmasını sağlayan bir araç değil aynı zamanda cep telefonlarına kadar indirgenmiş ve önümüzdeki yıllarda belki televizyonlara ve uydu ağlarına kadar pek çok yere girme potansiyeline sahip bir teknolojidir.
Günümüzde sıklıkla yasal ya da yasal olmayan şekillerde dosya paylaşımı için kullanılmakta ve asıl popülaritesi buradan gelmektedir.
Bunun yanında BitTorrent kullanılarak yapılan dosya dağıtımları dosyayı dağıtmada ana görev üstlenenlere ilave bir band genişliği, sunucu ve benzeri yük getirmemektedir. Diğer bir ifadeyle bir dosyanın paylaşımında bulunan herkesin katkısı ile bu dağıtım gerçekleşmektedir.

Torrentdeki dosya paylaşımının ise mantığı şudur; Arada bir izleyici (verilen dağıtılmasına yardımcı ve istatistiklerin tutulmasını sağlayan) ile birbirini daha hızlı bulan bilgisayar kullanıcıları yine birbirlerinde bulunan aynı dosyayı kendi aralarında aktarmaktadır yani aynı dosyanın paylaşıldığı bir küme oluşturmuşlardır. Arada izleyici olmadan da dosya paylaşımı yapılabilmektedir. Bu tarz bir dosya paylaşımında DHT denen kavramla karşılaşılır.

Torrent programını bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz, Sizlere de torrent dosyalarını (Film, Müzik, Oyun,…) indirebileceğiniz bir site önereyim. http://www.turktorrent.eu sitesine gidip kayıt olarak istediğiniz torrenti indirebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Dijital ve Teknoloji Dünyasının Kalbi Webit 2012'de Atacak Photoshop CS6 ile 3D Yazı Nasıl Oluşturulur?
10 Yorum
 1. Yazar
  Zafer YILDIZ

  sevgili emre,
  aktarmış olduğun bilgiler için yürekten teşekkür ederim.
  ne kadar açık bir dille ifade etsen de bilişim terminolojisini anlamak bana oldukça zor geliyor. önceleri imesh ve limewire programlarını kullandım, bol miktarda virüs getirdiği için uzak duruyorum. torrent mantığı bu programlar gibi midir? yanıt verirsen çok memnun olurum. kendine iyi bak, hoşçakal.
  doktor zafer yıldız – fethiye

 2. Yazar

  Zafer Bey, torrent’i indireceğiniz siteye güveniyorsanız sorunsuz bir şekilde indirebilirsiniz. Torrent’in mantığı ise bahsetmiş olduğunuz programlar ile aynı değil. Fakat hangi site ne kadar güvenilirdir orası meçhul.

 3. Yazar
  Mert

  Hocam, konu hakkında baya aydınlatıcı yazmışsınız teşekkürler ancak bir eleştirim olucak; şu site tasarımındaki kuş devamlı okunacak yazılara denk gelip okuma akışını kesiyor, nacizane bir eleştiri, belki başka kullanıcıları bıktırır diyerek uyarıyım dedim.iyi çalışmalar..

 4. Yazar
  Beyza

  Bilgisayar beklemedeyken çalışmıyor demi indirme olayı

 5. Yazar
  Aykut

  Teşekkürler…

 6. Yazar
  Selim

  ala-turka.net diger alternatif turk torrent sitesi

 7. Yazar

  Torrent sitelerinde büyük bir artış bulunuyor özellikle son günlerde, ama gerçekten reklamlara boğuluyoruz biraz.

 8. Yazar

  Filmi masaüstünden silmek istiyorum ve onu daha önce kopyalayıp yapıştırmıştım ve şimdi silmek istiyorum fakat mediaget torrent client üzerinden açık olduğundan bu eylem gerçekleştrilemiyor diyor ne yapmalıyım?

  • Yazar
   Furkan

   Mediaget programına gel sağ üst köşede dosya sekmesine gel ona tıkla çıkan menünün aşşagısından çıkış yap o zaman masa üstünden silebilirsin.ne kadar çarpıdan çıkarsan çık program hep açık kalır o yüzden sağ üstten çıkış yapmalısın.

 9. Yazar

  Hocam bir soru soracaktımda. Torrent internetsiz mi çalışır internetli mi çalışır acaba???

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.