Responsive Reklam Alanı

Merhaba Arkadaşlar bugün site web tasarımın bir aracı olan ve basit kodlar ile oluşturulan HTML’den bahsedeceğim. Basit kodlardan kastım bu dili küçümsemek değil sadece bu kolay olan kodları bilmemiz lazım ki mantığını çözebilelim neyse öncelikle HTML’i açıklayalım;

HTML (Hyper Text Markup Language) WEB sayfalarının hazırlanmasında kullanılan dildir. Bir WEB sayfası resim gibi değildir. Sayfanın arkasında ilk bakışta anlamakta zorlanacağımız komutlar bulunmaktadır. Bu komutlar sayfa içinde bulunan herşeyin nasıl gösterileceğini kullanılan tarayıcıya anlatmak için kullanılır. Yani sayfada bulunan resim, flash, yazı gibi materyallerin yan yana anlaşılır görünmesi için HTML kullanmak zorundayız. Amatör veya profesyonel olarak WEB tasarım ile uğraşanlar HTML ile mutlaka tanışmışlardır.

HTML yazma işini bizim yerimize yapan programlar (Frontpage, Dreamweaver, Namo vb.) vardır ve biraz da HTML bilgisi ile kolaylıkla kendi sitenizi yapabilirsiniz. HTML, programlama dilleri (pascal, basic vb. ) gibi bir programlama mantığı taşımadığından öğrenilmesi gayet kolay bir dildir. HTML için dilden ziyade kabaca metinleri ya da verileri biçimlendirmek ve düzenlemek için kullandığımız komutlar dizisi bile diyebiliriz. HTML 1 modülü ile bu dil hakkında hiçbir bilginiz olmasa bile modül sonunda öğrendiklerinizle siz de kendi sayfalarınızı hazırlamaya başlayacaksınız. Bu modülden sonraki HTML 2 ile de bilgilerinizi ilerletmiş olacaksınız.

HTML’de ana kod olarak yani kesin kullandığımız 4 tane kod vardır. Bunlar sırasıyla <html> <head> <title> ve <body> kodudur. Kısaca açıklayacak olursak;

<HTML>

Bir WEB sayfasında bulunan ilk etikettir. Bu etiket tarayıcıya HTML belgesinin başladığı ve bittiği yeri bildirir. Bütün HTML kodları bu etiketin içinde yer almalıdır. Bu etiketin hiçbir parametresi yoktur.

<HEAD>

 HTML belgesinin ilk bölümüdür. WEB sayfası ile ilgili temel özellikler, sayfa başlığı, yazı karakterler kümesi, link özellikleri burada tanımlanır. Head etiketinin yorum aralığında <meta> etiketi yer alır. Bu etiket siteyi tarayıcıya ve arama motorlarına tanıtır.
Meta etiketini daha sonra ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

<TİTLE>

Head bölümü içine yazılan title bölümüne sayfanın başlığı yazılır, tarayıcının sol üst bölümünde bulunan başlık çubuğunda görüntülenir.

 

<BODY>

HTML belgesinin bütün içeriği burada yer alır. Buraya metinler, resimler, listeler vb. her türlü HTML nesnesi yerleştirilebilir.

 

Eveet arkadaşlar buraya kadar bahsetmiş olduğum genel yapısı idi tabi diğer kodlarıda ilerleyen günlerde anlatacağım, Bu anlattıklarımla ufak bir örnek vereyim.

<html>
<head>
<title>Emre SUPÇİN</title>
</head>
<body>
Bu Benim İlk Web Sitem, Hepiniz Hoşgeldiniz
</body>
</html> 

Yukarıda verdiğim örneği notepad++ veya Yeni Metin Belgesi gibi yazı editörlerinde kodları yazabilirsiniz. Kod yazma işleminiz bittikten sonra ise çalışmanızı index.html veya istediğiniz herhangi bir ismi vererek kaydedebilirsiniz. Ama unutmamanız gereken .html uzantılı olarak kaydetmenizdir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Photoshop CS6 ile 3D Yazı Nasıl Oluşturulur? T-SQL (Transact SQL Kavramı) Nedir?
1 Yorum
  1. Yazar
    Mahrijemal

    Benim çok güzel işime yaradı, elinize sağlık teşekkürler!

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.