Responsive Reklam Alanı

Tarayıcı-Virüsleri_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Uzun süredir makale yazamıyordum, mesleğimi unuttum neredeyse 🙂 Yaz mevsiminin yorgunluğu böyle etkenleri doğuruyor. Neyse artık konumuza dönebiliriz. Google Chrome, Mozilla Firefox, Yandex Browser,… gibi internet tarayıcılarına virüs bulaşabildiğini hepimiz biliyoruz. Pekii kullanmış olduğumuz internet tarayıcılarına virüsün nasıl bulaştığına dair bilginiz var mı? Bu tür tarayıcı virüsleri genellikle facebook yolu ile bulaşmaktadır. Facebook’un yanı sıra bazı hile dosyalarını tarayıcılara entegre edip eklenti olarak kullanmak bile tarayıcılarınıza virüsün bulaşmasına neden olabilmektedir.

 

 

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının canını sıkan olaylardan biri de internet tarayıcısının ana sayfasını değiştiren virüsler veya bir türlü silinmeyen eklentilerdir. Bu tarz sorunlar kimi zaman kolayca çözülürken, kimi zaman da bir hayli uğraştırabiliyor. Şimdi gel gelelim bu virüslerin tarayıcılardan nasıl temizleneceğine…

 

1. Bilinmeyen Eklentiler

Ana sayfanız sizden habersiz değiştiyse, ilk iş olarak yüklü eklentileri kontrol etmelisiniz. Eğer sizin tarafınızdan yüklenmeyen herhangi bir eklenti varsa derhal silmelisiniz.
 
2. Tarayıcının Hedef Yolu

Chrome tarayıcısına bulaşan ve ana sayfanızı değiştiren virüslerin büyük bir kısmı bu yöntemle ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem için, tarayıcının kısayoluna sağ tıklayıp Özellikleri açtıktan sonra, Hedef kısmında yer alan bölümü kontrol edilmelidir. Eğer chrome.exe’den sonra herhangi bir adres veya kod yazıyorsa silmelisiniz.
 
3. Kayıt Defteri

Tarayıcınıza “arama portalı” adı altında yüklenip, neredeyse tüm kontrolü ele geçiren sayfaları kaldırmak için yapmanız gereken, bu eklentilerin bulunduğu kayıt girdilerini temizlemektir. Bunun için şu adımları izleyin:
 
Çalıştır’a regedit yazıp Enter tuşuna basın. CTRL+F kısayoluyla arama ekranına gidin ve ana sayfanızı değiştiren eklentinin adını yazın. (Örnek: xportal, ysepeti gibi) Sonuç ekranında F3 tuşuna basın ve çıkantüm sonuçları silin.
 
4. Anti-Malware Uygulamaları

Bu işlemler işe yaramadıysa, siteminizi Anti-Malware yazılımlarıyla temizlemelisiniz. Malwarebytes Anti-Malware ve AdwCleaner gibi yazılımlar işinizi görecektir.
 
5. GroupPolicy Klasörü

Bilgisayarınızı Anti Malware yazılımlarıyla tarattıktan sonra bu istenmeyen sayfalardan kurtulamadıysanız, C:\Windows\System32\GroupPolicy hedefine giderek GroupPolicy klasörünü silmenizi tavsiye ederiz. Bu klasör gizli klasördür.

 

Makalemde bahsetmiş olduğum programları tamindir.com sitesinden temin edebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Router Nasıl Çalışır? Canlı Skor Android Uygulaması…
3 Yorum
 1. Yazar
  Osman

  Zaten virüsler tamindir sitesinden bulaşıyor. Bu siteden indirilen programların yanında başka şeyleri de otomatik kuruyor.

  • Yazar

   Osman Bey, tamindir sitesinden virüs bulaşmaz. İndirdiğiniz programı kurarken neyi kabul edip etmeyeceğinizi soruyor size. Eğer programı hep ileri diyerek kurarsanız başka programların kurulumunu da siz müsaade etmiş oluyorsunuz.

 2. Yazar

  Söylediklerinizi adım adım uyguladım ama temizlenmedi. Ne yapmalıyım?

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.