Linux-Komutları_emresupcin
Merhaba arkadaşlar,

Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş; açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğine Linux diyoruz. Çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir olduğunu da hepimiz biliyoruz artık. Çoğu arkadaşımızın kafasını karıştıran bir şeye daha değinelim ondan sonra komutlara geçelim; Linux; işletim sistemi değildir, işletim sistemi çekirdeğidir. Büyük bir kitle kullanım kolaylığından dolayı GNU/Linux işletim sistemine sadece çekirdeğin ismi olan Linux demektedir ve bu isim şu anda GNU/Linux işletim sistemini tanımlamaktadır.
 
Eveet gelelim konumuza; Tamamen ücretsiz olarak sahip olunabilecek olan Linux işletim sistemi, birden çok kullanım avantajına da sahip olmaktadır. Bunlar arasında sıralanabilecek olan; güvenli ve virüs kapma olasılığı olmaması da sözü edilen işletim sisteminin kullanım amaçlarından biridir. Ayrıca; son derece hızlı kullanım kolaylıklarına da sahip olan Linux, anlaşılır bir sistem kaynağına sahip olmaktadır ve bu avantajları ile bilişim sisteminde önemli bir kullanım alanına da sahip olmaktadır.
 
Linux-Bilinmesi-Gereken-Komutlar-Nelerdir_emresupcin
 
Linux’ta bilinmesi gerekilen yaklaşık on bir adet temel komutlar da yer almaktadır. Bunlar arasında sıralanabilecek olan ilk komut, man komutu olmaktadır. Man komutu Linux işletim sisteminde önemli bir komut olarak bilinmektedir ve işletim sistemi kullanımı esasında, bilgi edinilmek istenilen herhangi bir komuta doğrudan ulaşabilme adımı olarak da adlandırılabilmektedir.
 
İkinci önemli bir komut olarak adlandırılabilecek olan ls komutu da, Linux işletim sisteminde önemli komutlardan biri olmaktadır. Bu bağlamda; bulunulan dizindeki içerik gösterici komut olarak da adlandırılabilecek olan ls komutu ile bulunulan dizindeki tüm dosya ve içeriklere rahatlıkla erişilebilmektedir.
 
Diğer önemli bir Linux komutu olarak adlandırabileceğimiz, pwd komutu da, Linux işletim sisteminde önemli bir komut olma özelliği taşımaktadır. Bu doğrultuda; ev dizininde yer alındığını göstermekte olan bu komut ile çok daha rahat kullanımlar için uygun komut tercih edilmiş olmaktadır.
 
Aynı zamanda; önemli bir Linux komutu olarak adlandırılabilecek olan mv komutu, mevcut dosyaların isimlerinin değiştirilmesi yönünde yardımcı bir komut olarak kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda; son derece kolay kullanım özelliklerine sahip olan Linux işletim sistemi ile uygun komutlar aracılığı ile rahat kullanımlar sergilenebilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Pardus Geliyor ve Microsoft Gidiyor! ESET Kullanıyorsanız Bilgisayarınızı Virüslerden Korursunuz!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.