Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarla sanal savaşı uzaktanda olsa takip ediyoruz ve gerekli mecralar aracılığı ile bilgi sahibi oluyoruz. Yine son birkaç aydır artış göstermekte olan hack saldırılarının ardı arkası kesilmez oldu. Her gün sayısızca hacker, belirli sistemlere erişerek hack olayı gerçekleştirir. Hackerlerın ve hacklerinde çeşitleri vardır. Bu hack saldırılarının ve saldırıyı gerçekleştiren hacker türlerinin neler olduğunu bu yazımda inceleyeceğiz. Öncelikle Hacker nedir ne yapar sorusuna kısaca cevap verelim;
 
Hack-Hacker-Türleri-Nelerdir_emresupcin
Hacker kişiler, sanal alemde kaos yaratmayı amaçlayan, belirli firmalara, şirkete sabotaj düzenleyen veya hırsızlık yapan kişilerdir.Her hacker’ın farklı amaçları vardır. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için sistemlere saldırılar düzenlerler, sistemlere gizlice giriş yapar. Sistemde bulunan bilgileri alırlar ve o sistemde belirli hasarlar bırakırlar. Gerçek bir hacker, sistemdeki bulunan her türlü firewall’ı aşar, her türlü güvenlik önlemini etkisiz hale getirirler ve şifreleri kırarlar.
 
Hacker Türleri Nelerdir
 
1 – Hacktivistler: Kendi düşüncelerine ve yaşayış biçimlerine göre toplumda gördükleri yanlışları düzeltmeyi amaçlamışlardır. Siyasi düşüncelerini, politik sorunları halka duyurmak için popüler olan siteleri hacklerler ve mesaj bırakırlar.
 
2 – Siyah Şapkalılar: Hacker türleri arasında en zararlıları ve bilgilileri siyah şapkalı hackerlerdır. Kendilerini o kadar çok geliştirmişlerdir ki her türlü site ve bilgisayarın açığını fark edebilirler ve o açıklardan sisteme giriş yapabilirler. Site ve bilgisayar açıklıklarından saldırarak sistemdeki bilgileri çalabilirler ve sisteme geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirler.
 
3 – Beyaz Şapkalılar: Beyaz şapkalılar Hacker türleri arasından en zararsız olanlarıdır diyebiliriz. Her türlü sistemi ve bilgisayarı ele geçirebilecek bilgiye sahiptirler. Sisteme giril yaptıktan sonra sistemin yöneticisine durumu bildirirler ve kapatmasını söylerler.
 
4 – Gri Şapkalılar: Bu hacker türleri için net bir şekilde iyi veya kötü tanımı yoktur. Genellikle yasal sınır içerisinde hackleme işlemi yaparlar ama bazıları siyah şapkalılar kadar zararlı olabiliyor.
 
5 – Yazılım Korsanları: Bilgisayar yazılımlarını hackleyerek çoğaltırlar ve bu yazılımlardan para kazanırlar. Korsan cd veya kitapçılarla aynı işleve sahiptirler diyebiliriz.
 
6 – Phreaker’lar: Telefon hatlarını hacklerler ve ücretsiz konuşma sağlarlar. Zararlı bir hacker türüdür diyebiliriz.
 
7 – Script Kiddie’ler: Hackerlığa özenen, ilgi duyan kişilerdir. Çok fazla bilgi sahibi değildirler. Hep kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Genellikle e-posta hesapları veya mesajlaşma arşivlerini çalarlar.
 
8- Lamerler: Bu kişilere Hacker demek hatadır; ama yinede Hacker türleri arasında geçerler. Hackerlık hakkında sıfır bilgiye sahiptirler. Yaptıkları işlemlerin ne olduğunu bile bilmezler. Daha doğrusu hack işlemi nedir, onu bile bilmezler diyebiliriz. İnternet üzerinde bir site nasıl hacklenir, e-posta adresleri nasıl çalınır konularıyla araştırma yaparlar.
 
Bu tür saldırılardan korunmak için gerekli tedbirleri aldığınız sürece içinizi ferah tutabilirsiniz ancak kırılmayacak sistem yoktur olayını da unutmamak lazım. Öcelikle bilgisayarınıza adamakıllı bir antivirüs programı kurun ve sonra Yerel Disk D ‘ye depoladığınız bilgilerin güvenliğini üst seviyede tutmak için sürücüyü BitLocker yardımı ile şifreleyin. Bilgisayarınıza rastgele program kurmayın. En önemli ve son zamanlardan artı gösteren E-Posta virüslerine de oldukça dikkat edin. Şüphelendiğiniz linke tıklamayın.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Sıralama Algoritması Nedir? İnternet'e Bağlanabilen Cihazlara Gelebilecek Dijital Tehlikeler?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.