Responsive Reklam Alanı

Değerli okurlar,

Bu makalemizde sunucu dosyasından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. Sunucu dosyası, bir bilgisayar ağında kayırlı düğüm konumlarını içeren dosyadır. Bu dosya, sunucu adlarını IP adreslerine eşler.Sunucu dosyası değişik ağ boyutları için alan adı sistemine yardımcı bir etmen olarak görülmektedir. DNS’in aksine, sunucu dosyası yerel bilgisayar yöneticisinin denetimindedir.

Web domainlerini istediğiniz IP adreslerine yönlendirin. Hosts dosyasının genel konumu: “C:\Windows\system32\drivers\etc\hosts” Bu dosyayı düzenlemek için Not Defteri v.b. programları kullanabilirsiniz.

Hosts dosyası ip yönlendirmeleri için kullanılır. Eğer localhost üzerinde bir web projesi geliştiriyorsanız, http://127.0.0.1 veya http://localhost yerine gerçek bir web domaini üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz. Örneğin localhost üzerindeki projenize, tarayıcınızdan “https://www.emresupcin.com” şeklinde erişmek için Hosts dosyasına aşağıdaki satırları eklemeniz yeterlidir.

127.0.0.1 emresupcin.com
127.0.0.1 www.emresupcin.com

Artık her “emresupcin” adresine gitmek istediğinizde, localhost üzerinde çalışan web projenizi görürsünüz. Bu özelliği bilgisayarınızın zararlı web sitelerine girmesini önlemek için de kullanabilirsiniz. “emresupcin” yerine “zararlisite.com” yazarak, bilgisayarınızın “zararlisite.com” adresine erişmesini engellemiş olursunuz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
MS SQL’de Database Nasıl Oluşturulur? Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.