Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki yazımızda Access Point cihazının ne olduğuna değinmiştik. Access Point cihazından farklarını başka bir yazımızda değinmek istiyorum. Router yada yönlendirici, ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri iletimini sağlamak için geliştirilen bir ağ donanımıdır. Yani; Ip paketlerini, bir network’ten başka bir network’e ileten cihazlara router denir. Yönlendirme için OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır.

Genellikle bu iş için özel üretilmiş donanımlar varsa da birden çok arayüzü olan bilgisayarlar da yazılım desteğiyle router olarak kullanılabilirler. Router’ları genellikle ADSL veya Fiber internet bağlantısını evimizde kullanılabilecek hale getiren ve bilgisayarımıza kablolu veya kablosuz olarak internet sağlayan cihazlar olarak biliyoruz. Burada belirtmeme gereken önemli konulardan bir tanesi de IP iletişim kuralıyla ilgili. Evlerimizde ve ofislerimizde internet bağlantısı için IP iletişim kuralını kullanıyoruz. Bu kural her ne kadar en çok bilinen yöneltilebilir iletişim kuralıysa da AppleTalk, IPX SNA, XNS ve DECnet gibi başka iletişim kurallarının da yöneltilebilir özelliği olduğunu belirtmemizde fayda. Bu iletişim kuralları da ağ yapılandırılmasında kullanılabiliyor.

Bir Router iki veya daha fazla ağ arasındaki kesişme noktasıdır ve parçası olduğu her ağ için bir arayüzü üzerinde barındırır. Her iki ağın da parçası olduğu için veri paketlerinin ağlar arasında yollarını bulmaları için router her iki ağ üzerinde de aynı veya farklı protokolleri kullanabilir. Yöneltme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sapasağlam yerine teslim edilmesi olarak gösterilebilir.

Yolun seçimi için Router yöneltme iletişim kurallarını (protokol) kullanarak diğer yönelticilerle bağlantı kurar ve gelen bilgileri yöneltme tablosuna ekler. Gerektiğinde elle de oluşturulabilen yöneltme tablosu bilinen hedeflere giden yolları içeren bir tablodur. Eğer gelen bir veri paketinin hedefi yöneltme tablosu ile belirlenemiyorsa ve bu durum için standart bir ağ geçidi tanımlanmamışsa, yöneltme işlemi başarısızlıkla sonuçlanmış olur. Aksi takdirde paket hedefe ya da hedefin bağlı olduğu varsayılan yönelticiye gönderilir. Router’ın yaptığı iş kısaca bunlar olarak gösterilebilir.

Makale görselinde paylaşmış olduğum cihaz TP-LINK markasının TL-WR840N modeline aittir. Bu model üzerinden router’ı özetleyecek olursak; 300Mbps Kablosuz N Router TL-WR840N küçük ofis ve ev ağ gereksinimleri için özel olarak dizayn edilmiş bir birleşik kablolu/kablosuz ağ bağlantı cihazıdır. TL-WR840N gelişmiş kablosuz performansı ve sıradışı özelikleri ile akıcı HD videolar, VoIP ve online oyunlar için yoğun bant genişliği sarf eden bu gibi görevlerin başarıyla üstesinden gelir. Aynı zamanda, Wi-Fi Protected Setup (WPS) butonu aracılığıyla kolay ve son derece güvenli WPA2 şifreleme oluşturabilir, böylelikle ağınızı izinsiz girişlere ve dış tehditlere karşı koruma altına alır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Access Point Nedir? Access Point ve Router Arasındaki Farklar Nelerdir?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.