Responsive Reklam Alanı

Merhaba sevgili okurlar,

Bugün sizlere ağ ürünleri ile alakalı bir cihaz olan Access Point’den bahsetmek istiyorum. Ağ sistemleri ile uğraşanlar az çok bilirler belki ama biz yinede detaylıca bu konuya değineceğiz. Acces Point Türkiye’de Erişim Noktası olarak da biliniyor. Acces Point’ler birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlayabilen veya internet bağlantılarını sağlayan cihazlara verilen isimdir. Bu cihazlar farklı amaçlar için kullanılabilirler.

Access Point cihazlar genellikle bir internet bağlantısını kablosuz çevirmek veya kablosuz bağlantı sinyalini güçlendirmek amacıyla kullanılırlar. Kablosuz bağlantı desteği için kullanılacak AP cihazlar bir Ethernet kablosu ile internet bağlantısının olduğu router’a bağlanır. Bu bağlantının ardından kablosuz ağ ayarları AP üzerinde yapılandırılarak internet erişimi kablolunun yanı sıra kablosuz olarak da kullanıcılara ulaştırılabilir.

Access Point’in diğer bir kullanım amacı olan sinyal tekrarlayıcı noktası oluşturmak ise daha çok ofis kullanıcılarına özel bir çözümdür. Bu ve bunun gibi durumlarda Access Point cihazı almış olduğu kablosuz sinyallerini tekrar güçlendirip ortama yayar. Bu sayede kablosuz kullanım mesafesini ve sinyal gücünü arttırarak bilgisayarların internete çıkmasını veya ağa katılımı daha kaliteli kılar. Bu tarz Access Point’ler iki türe ayrılır. Dış ortam ve iç ortam olarak kullanıcıların beğenisine sunulan ürünler yapılandırmaya göre özelleştirilebilirler. Dış ortam ürünleri genellikler yağmur, rüzgar ve toza karşı iç ortam ürünlerine göre daha dayanıklıdır.

Tüm bunların yanı sıra Access Point’ler, bir yazıcının veya harici diskin internete veya ağa bağlanması için de kullanılabilirler. Bu tarz ürünler genellikler Access Point adı ile satılmazlar. Yazıcı veya depolama cihazınızın kablosuz özelliği yok ise AP özelliğine sahip uygun arabirimli cihazlar ile bu tarz donanımlarını ağ üzerinden kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Daha da özetleyecek olursak; Access Point, yüksek hız ve performansta bir kablosuz ağ oluşturmak ve bu ağa standard Pc’lerin haricinde oyun konsolları, dijital medya adaptörleri, ağ yazıcıları ve ağ depolama üniteleri gibi bir çok cihazın da bağlantısına imkan sağlamak için dizayn edilmiştir. AP cihazı kablosuz ağ deneyiminizi daha esnek kılmak için çeşitli operasyon modları ve fonksiyonları ile gelmektedir. Cihazı; kablolu bir internet bağlantısını kablosuza çevirmek, yanlızca kablolu bağlantıya izin veren kablosuz ağ adaptörü olmayan bir cihazın kablosuz ağ adaptörü olarak kullanmak, kablosuz yayın yapan bir cihaz ile köprüleme veya sinyalini tekrarlayarak kablosuz menzilini genişletmek gibi pek çok uygulamada kullanabilirsiniz. Çeşitli çalışma ortamlarının ihtiyaçlarını tek cihazda toplanmış olarak bulabilir ve kendinize uygun senaryoda kurulum yaparak yüksek hızda kablosuz bağlantının keyfine varabilirsiniz!

Makale görselinde paylaşmış olduğum cihaz TP-LINK markasının TL-WA801ND modeline aittir. Ağ ürünlerinde sorun yaşamak istemiyorsanız bu markayı tercih etmenizi öneririm. Şunu da belirtmek isterim ki TP-LINK ürünlerinde garanti süresi 36 ay (3 yıl) olup tekrarlayan arızalarda birebir değişim garantisi vermektedir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
WhatsApp’ta Gizlilik Ayarları Nasıl Düzenlenir? Router Nedir?
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.