Responsive Reklam Alanı

WordpressTR_emresupcinHerkese iyi pazarlar sevgili okurlar,

WordPress herkesin bildiği gibi en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olmakla birlikte Google SEO açısından da tercih edilen bir sistem.

Ayrıca  Tema ve eklenti desteği oldukça fazla. Gördüğümüz kadarı ile temaların çoğu İngilizce ve bu temaları Türkçeye çevirmek gerçekten çok zahmetli. İngilizce wordpress temalarını Türkçe wordpress teması yapmak için .po ve .mo dosyalarını kullanacağız. Öncelikle .po ve .mo uzantılı dosyalardan biraz bahsedeceğim.

 

.po ve .mo uzantılı dosyalar nedir?

.po dosya uzantısı wordpress temanızın dil dosyasının ham halidir. Aşağıda yer alan Poeditprogramıyla kaydettiğiniz .po dosyası, .mo uzantılı dosya halini alır ve temanızın içinde yer alan terimlerin o dilde gözükmesini sağlar. .po ve .mo uzantılı dosyalar temanızın /languages dosyasında yer alır. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağız adım adım bakalım.

 

 

Bu dosyaları Poedit isimli programı kullanarak açacağız ve türkçe karşılıklarını yazarak temamızı türkçeleştirmiş olacağız.

1.Wordpress Tema Türkçeleştirme Programı Poedit ‘i [http://www.poedit.net/download.php] adresinden Windows versiyon kısmından indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz.

 

2.Programı açıyoruz ve tema dosyalarımızın içindeki .po uzantılı (genelde bu dosya en_US.po isimli olur) dosyayı açıyoruz.

 

3.Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Burada sol tarafta İngilizce terimler yanında ise çeviri kısmı gözükecek. Sol taraftan bir tanesine tıklıyoruz ve aşağıdaki metin kutusuna çevirisini yazıyoruz. Mesela Name in çevirisi İsim olacaktır.

 

4.Bütün terimleri çevirdikten sonra Dosya Adı tr_TR olacak şekilde kaydediyoruz. Eski halien_US idi. Kaydetme işlemini yaptığımızda tr_TR.po ve tr_TR.mo isimli iki dosya olacak. Bu iki dosyayı alıp temamızın languages klasörüne atıyoruz ve tema ayarı varsa Türkçe seçiyoruz yoksa, WordPress Türkçe olarak kurulmuş ise temamız Türkçeleşmiş olacaktır.

 

Wordpress-Türkceleştirme_emresupcin

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Windows'ta 32 Bit ve 64 Bit Sistem Nedir? İnternette Bir Devir Kapanıyor: Windows Live Messenger Artık Yok!
Benzer Yazılar
2 Yorum
 1. Yazar
  Hakan

  Çok güzel ve faydalı bir yazı.
  Tüm yazınları yaptım fakat benim lang klasörü içinde default.po ve .mo vardı. onları silip bu düzenlediğim temayu default.po isminde kaydettiysemde yine olmadı 🙁

 2. Yazar
  Orhan

  Arkadaşım sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu işlem ile ilgili bir çok makale okudum video izledim. Yabancı videolarda bile anlatılanları denedim olmadı. Herkes .po uzantısını açıp editleyip kaydedin yazmış ama işin püf noktası senin yazında belirttiğin gibi editlenen en_US.po ve en_US.mo dosyalarının farklı bir isimle yani tr_TR.po ve tr_TR.mo şeklinde kaydedilme işlemi. Sonrasında wp Türkçe kullanıldığı için TR uzantılı dosyaları tanımlıyor ve editleme işlemi başarıyla sonuçlanmış oluyor. Detaylar önemlidir, teşekkürler kardeş.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.