Responsive Reklam Alanı

Programlama-Nedir-Evreleri-Nelerdir_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bu makalemin  I. Bölümünde Programlama ile ilgili kavramlar problem çözme yöntemleri Algoritma, akış diyagramları anlatılıp diğer bölümlerde ise problemlerin çözümlerinin bir dil (Pascal) kullanılarak çözülmesi için gereken komutlar anlatacağım.

Bu makalemin amacı; Sizlerin programlama mantığı, problemlere çözüm yaklaşımı, bir dil kullanarak program yazma gibi becerileri kazandırmaktır.

 

İnsanlar her zaman düşünür ve problem çözerler. Birçok problem, az ya da hiç düşünülmeden çözülebilir. Her gün evden çıkarken ne giyilmelidir? Bunun için muhtemelen pencereden dışarıya bakılır. Hava yağmurlu ise mevsim gereklerine göre giyinmenin yani sıra dışarıya çıkarken bir de şemsiye alınması gerekir. Hava güneşli ve sıcak ise o takdirde daha ince giyinilerek dışarıya çıkılır. Böylece problemin çözümü kendiliğinden oluşturulan bir kararla sağlanır.

 

Yukarıdaki basit örnekte yapılan is, önce problemin belirlenmesi ve sonra problemin tanımından yola çıkarak çözüm için değişik alternatiflerin değerlendirilmesidir. Bilgisayar programlaması sırasında izlenebilecek birçok yol ve yöntem vardır. Bilgisayar programcısının probleme ilişkin çözümü ortaya çıkarabilmesi için problem çözümü ile ilgili bilgileri bilmesi gerekir. Bilgisayar programlamasında genel olarak belirli kalıp ve kurallara uyulur. Bir bilgisayar yazılımının oluşturulması sırasında aşağıda sıralanan ana adımlara uyulur.

 

• Problemin tanımı
• Çözüm yönteminin belirlenmesi
• Programın kodlanması
• Programın çalışır duruma getirilmesi
• Belgeleme ve güncelleştirme

 

• Problemin Tanımı: Problemin normal yazı diliyle tanımlanması işlemlerini kapsamaktadır. Problem çözümüne ilişkin iyi bir program yapabilmek için, problemin iyi bir şekilde tanımlanması gerekir.

 

• Çözüm Yönteminin Belirlenmesi: Bu adımda çözümün genel yaklaşımı, temel giriş/çıkışlar belirlenir ve problem çözümü adım adım program akış diyagramlarıyla gösterilir.

 

• Programın Kodlanması: Program ayrıntılı olarak tanımlanıp çözüm yolları açıkça belirtildikten sonra program kodlama çalışmalarına başlanabilir. Programın baştan sona yapısal bir düzende hazırlanması ve uygun bir programlama dili seçilmesi seçim işleminin ilk aşamasını oluşturur.

 

• Programın Çalışır Hale Getirilmesi: Programın kodlanması sırasında yapılan imla hataları, kodlama ve mantık hatalarının giderilmesi işlemlerini kapsar. İyi bir bilgisayar programının doğruluğundan emin olmak için defalarca test edilmiş olması gerekmektedir.

 

• Belgeleme ve Güncelleştirme: Oluşturulan bir yazılımı, sadece o yazılımı geliştiren kişilerin kullanabilmesi gibi bir kısıtlamanın önüne geçmek için ayrıntılı referanslar hazırlanmalı ve programla ilgili bilgiler verilmelidir.

 

Bir yazılımda, o yazılımı kullanan kisi veya kuruluşların yeni gereksinimleri ve değişen koşullar nedeniyle değişiklikler yapılması gerekli olabilir. Bu değişikliklere güncelleme adi verilir. İyi bir programda bulunması gereken özellikler arasında güncelleşebilme ön sıralarda yer almaktadır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Ram ve Rom Bellek Çeşitleri Nelerdir? Microsoft'ta Sahalara İndi!
9 Yorum
 1. Yazar
  Murat

  Harika bir siteniz var 🙂 http://programlamahocam.blogspot.com/ Bu benim blogum. Elinize su dökemem ama düşüncelerinizi merak ile bekliyorum, saygılar…

 2. Yazar

  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim…

 3. Yazar
  Kadir

  Emre abi ben kadir 15 yaşındayım lütfen bir program yapabilmek için çok ayrıntılı bir anlatım yapabilir misiniz ve en baştan ne yapmam gerekiyor ilerde pc mühendisi olmak istiyorum ve hangi programlama dillerini ezberlemem lazım rica etsem. e posta adresim: hitman_codname_47@hotmail.com adresine gönderirseniz çok sevinirim teşekkürler…

  • Yazar

   Program yazabilmen önce işin mantığı olan Algoritma ile başlaman lazım ve blogumdaki programlama kategorilerinde yer alan makale ve derslere göz atarsan işine yarayacağından eminim. İlerleyen zamanlarda bu konuda blogumda daha çok ağırlık vereceğimden emin olabilirsiniz.

 4. Yazar
  Kadir

  Diyorsunuz ki: önce algoritma ile başlayacağım. Algoritma tamam, java ile başlasam olur mu sonra c++ falan…
  (birazda kafam karıştı) 🙂 benim ingilizcem de iyidir.

 5. Yazar
  Dilara

  Bence iyi bir site ama az bilgi olmuş daha çok bilgi olsaydı daha iyi olabilirdi. Çünkü ben bununla bir sunu yapmayı düşünüyorum.

 6. Yazar
  Pelinsu

  Bence çok iyi bir site, çokta iyi bilgilerden veriyorsunuz. Çok TEŞEKKÜRLER…

 7. Yazar
  Elif

  İşime yaradı, sağolun.

 8. Yazar
  Elif

  Çok güzel site, yapanlardan allah razı olsun…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.