Responsive Reklam Alanı

Heur-Virüsü_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Windows 7 işletim sistemlerinde hiç rastlamadım ama Windows XP kullanıcılarının rastlamış olduğu bir sorunu, nedenini ve çözümünü sizlere anlatmak istiyorum. CTRL + ALT + DEL tuş kombinasyonlarına bastığınızda ”Görev Yönetici’ açılıyor ya da “Görev yöneticiniz yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı” diyor. İnternet sitelerinden yayılan ve bilgisayara girdiği zaman birçok özelliği iptal eden bir virüs ile karşı karşıyayız.

 

 

Bunun etkileri olarak ctrl+alt+delete çalışmaması, görev yöneticisi açılmaması, regedit, msconfig komutlarının çalıştır kısmından çalışmaması, bilgisayarda yüklü olan programların açılmaması, güvenli mod çalışmaması bunun gibi hatalar oluşturmaktadır. Bunların bir çoğu format atınca da geçmemektedir. Bilgisayarda kalıcı hasarlar vermektedir.

 
Tehlikeli Bir Virüs: HEUR

Adını duymamış olabilirsiniz ama marifetlerini yukarıda yazdım. Heur” virüsünün kelime anlamı sezgisel demektir. Bu tür virüslerin varlığı antivirüs programları tarafından algılanır, ama ne olduğu bilinmez. Bu nedenle bu programlar herhangi bir işlem yapamaz.

 

Belirtileri:

 

** İlk belirtisi CTRL + ALT + DEL ‘ in kitlenmesi. Yani siz CTRL + ALT + DEL’ e basarsanız “Görev yöneticiniz yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı” diyor.

 

** Siz durumdan şüphelenip antivirüsünüzü çalıştırdığınızda PC aniden reset atıyor. Bazen (ki bana olan tam olarak oydu) siz daha olayı farketmeden Antivirüs programını kaldırıyor virüs. Bu noktadan sonra kesinlikle Antivirüs kuramazsınız makineye.

 

** Eğer olur da tarama yapabildiyseniz işler daha kötü olacaktır. Genelde virüsü bulur ve eğer “sil” komutu verirseniz, antivirüs programı virüsle beraber Windows’un önemli dosyalarını da beraberinde götürüyor.

 

** Virüs bulaştıktan sonra Windows’unuzu güvenli modda açmayı unutun.

 

** Kesinlikle Resim, Video dosyası kopyalamayı, CD’ye yazmayı unutun (kendi kanaatimce önbelleği çok pis harcıyor, Nero’da CD kopyalamaya çalışırken fark ettim. CPU’yu feci harcıyor).

 

** Kesinlikle bir yedekleme yapamazsınız. Zaten çoğu .exe’niz ölmüştür.Tüm bunlar olduktan sonra artık Windows’unuzun işi bitmiştir; tek çare formattır.
** Ne yazık ki format PC’nizi kurtarmayabilir. Windows CD’den ön yükleme yapıp Windows kurulumu için bazı dosyaları hard diske kopyalarken virüs kendini de kopyalıyor ve formattan sonra geri geliyor.

 

Size Yardımcı Olabilecek Programlar;

 

Ccleaner: Geçici dosyaları günlük silmeye yarayan program.

 
AntiVİR: Virüslere etkili bir antivirüs programı

 
Dr.Web CureIt! 5.00.4: Dr.Web CureIT! şunları tarar ve siler:
Toplu Mail Solucanları E-mail Virüsleri P2P Virüsleri Internet solucanları Dosya Virüsleri Trojanları Ofis ve Makro Virüsleri Spyware Spybotlar Şifre Hırsızları Log Kaydediciler Adware Hack Araçları Backdoors Tüm tehlikeli zararlı yazılımlar

 
Trojen Kıller: Trojen Silici

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Autorun Virüslerinden Kurtulmak Mümkün mü? Google Logosunun Nereden Geldiğini Merak Ettiniz mi?
2 Yorum
  1. Yazar
    Kaan

    Benim bilgisayarım windows 8 norton tarama yapınca 4 tane sezgisel virüs buldu ve 1 tanesini çözemedi ctrl + alt + delete çalışıyor. Ne yapmam gerekiyor temizlemek için?

  2. Yazar
    Fatih Düşün

    360 Total Security virüsleri sile sile .exe uznatılı dosya bırakmadı neredeyse.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.