Responsive Reklam Alanı

Merhaba sevgili okurlar,

Son zamanlarda artış gösteren dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Sizlerinde bildiği üzere telefona gelen Cep telefonunuza “ Değerli abonemiz Pepsi Yaşatır Seni Çekiliş  kampanyasından 100 Bin ve 20 Bin TL ödül ikramiyesinde hattınız 1 500 hat arasında hattınız 9’ncu çıktı. 20 Bin TL ödül ikramiyesi kazanmıştır Pepsi bilgi ve işlem için merkezi  0531 ***** olan Pepsi danışma hattını arayın.” Terörist örgütüne üyeliğiniz bulunmaktadır, yasa dışı yollardan gelir elde ediyorsunuz gibi sms’ler çoğu kullanıcıyı korkutarak dolandırıcıların ağına düşüyor. Gerek emniyet güçleri ve diğer güvenlik kuruluşları bu konu ile ilgili ne kadar açıklama yaparsa yapsın farklı farklı dolandırıcılık yöntemleri çıkıyor.
 

Bu-Mesaja-Dikkat_emresupcin

 
Cep telefonu dolandırıcılarının son zamanlarda kullandığı bu yöntemler pes dedirtiyor…
 
Türkiye, her geçen gün yeni bir dolandırıcılık örneğiyle karşı karşıya kalıyor. Son günlerde şikayet siteleri, forumlar ve sosyal medyada yazılan yorumlar yeni bir dolandırıcılık örneğini gözler önüne seriyor. Son dönemde cep telefonlarına gelen 3 farklı dolandırıcılık örneği sizler için derlendi.

 
1- YENİ NESİL 900’LÜ HAT: 0212 900 XX XX
 
Eğer cep telefonunuza 24kargo.com adına gelen ‘… nolu kargonuz adresinize teslim edilememiştir. 0212 900 1667 arayıp gönderici firmadaki bilgilerinizi güncelleyerek kargonuzu teslim alınız’ SMS’ini alırsanız, sakın bu numarayı aramayın. 4 yıl önce 900’lü hatların kapatılmasından sonra yeni bir taktik geliştiren dolandırıcılar, ‘0212’ alan koduyla kullanıcıları arayabiliyorlar. İşin ilginç yanı ‘0212 900 xx xx’ numaralı hatların Türk Telekom’a ait olmaması… Uzun yıllar ev ve cep telefonlarının faturalarını kabartan 900’lü hatlardan hiçbir farkı olmayan ‘0212 900 xx xx’ hatların akıbetinin ne olacağı şuan bilinmiyor ama cep telefonunuza gelen bu mesajlara karşı dikkatli olmak ve geri dönüş yapmamak en iyisi gibi görünüyor.
 
HATLARIN KİME AİT OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN BTK YA DA SAVCILIĞIN İZNİ GEREKİYOR
 
Türk Telekom’un kendilerine ait olmadığını açıkladığı ‘0212 900 xx xx’ hatlarının kime ait olduğunun öğrenilmesi için ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun ya da savcılığın izninin olması gerekiyor.
 
2-‘… KAZANDINIZ’ MESAJLARI
 
Bir diğer dolandırıcılık örneği ise cep telefonlarına gönderilen ‘… kazandınız. Hediyenizi almak için ‘şu’ numarayı arayın’ tarzındaki SMS’ler… Sosyal medya kullanıcılarının dert yandığı bu dolandırıcılık örneğinde, cep telefonu kullanıcılarına sözde bir hediye kazandığını SMS’le bildiren dolandırıcılar, kullanıcının hediyeyi alması için kendilerini aramalarını söylüyorlar.
 
3- ‘KREDİ KARTINIZLA KAZANDIĞINIZ PUANLARI ALIN’
 
Üçüncü dolandırıcılık örneği ise yine cep telefonuna gelen bir SMS’le başlıyor. ‘Tebrikler! Kredi kartınızla yaptığınız alışverişlerinizden 200 TL kazandınız. 0212 …. numarayı arayıp hediyenizi alın’ türündeki SMS’de kullanıcının dolandırıcılara geri dönüş yapılması isteniyor. Dolandırıcılar arandığı zaman Kredi Kartı bilgileri isteniyor.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Modasaat.com Seiko Saatlerde İnanılmaz Avantajlar Sunuyor! Acronis True İmage Nedir? Ne İşe Yarar?
1 Yorum
  1. Yazar

    Vay arkadaş ya…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.