Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,
High Definition Multimedia Interface kısacası hdmi, Türkçe anlamıysa Yüksek Tanımlı Multimedya Arayüzü demektir. HDMI geleceğin teknolojisi olarak öngörülmektedir, yalnızca kablo karmaşasını ortadan kaldıran bir teknoloji değil; bağlantı konusundaki yeni endüstri standardıdır. Üstelik Blu-ray Disc gibi yüksek çözünürlük teknolojileriyle de uyumludur. 2003 yılında ses ve görüntü verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir ara birimdir. HDMI; blu-ray disk çalar, HD-DVD disk çalar, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı gibi cihazları uyumlu ses ve görüntü cihazlarına bağlar. 2006 yılında HDTV kameralar ve dijital fotoğraf makinelerinde de görülmeye başlamıştır.
 
HDMI-Nedir_emresupcin
 
Koaksiyel kablo, composite video, component video, S-Video, SCART, VGA gibi analog görüntü arayüz standartları ile DVI gibi dijital arayüz standartlarına alternatif olarak telif haklarını güvence altına almayı amaçlayan ve erişim kontrolü sağlayan DRM (Digital Rights Management) teknolojisini beraberinde getirmektedir. DVI ile geri uyumlu olup, ek olarak ses de taşımaktadır. 1.4 sürümü ile ethernet iletişimini de yapmaktadır.
 
HDMI standart, gelişmiş ve yüksek tanımlı video ile çok kanallı ses sinyallerinin tek kablo üzerinden taşınmasını destekler. DVB ve ATSC gibi MPEG sıkıştırma yapılmış video verisinin akışını tanımlayan dijital TV standartlardan bağımsızdır. Bu tür veriler bir dekoder ile tamamen çözülmüş olarak HDMI çıkışına yönlendirilir. Cihazlar farklı sürümlere göre üretilmektedirler. Tüm sürümler aynı kabloları kullanmakla beraber veri aktarım kabiliyetleri farklılık gösterir.
 
HDMI aynı zamanda 8-kanal, 192KHz, 24-bit sıkıştırılmamış ses desteği ile beraber Dolby Digital ve DTS desteğine de sahiptir. Sürüm 1.3 ile beraber Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio gibi kayıpsız sıkıştırma yöntemleri de desteklenmeye başlamıştır. HDMI dijital video taşıyan DVI arayüzü ile uyumludur. Bu arayüz (DVI) birçok bilgisayar ve ekran kartında kullanılmaktadır. Yani DVI-D çıkışı olan bir cihaz uygun adaptör veya kablo ile HDMI girişi olan bir monitöre bağlanabilir. Ancak ses bağlantısı veya uzaktan kumanda fonksiyonları mümkün olmayacaktır. Hitachi, Matsushita Electric Industrial, Philips, Sony, Thomson (RCA), Toshiba, ve Silicon Image gibi üretici firmalar HDMI için destek vermektedirler.
 
Standart ile beraber protokol, elektriksel karakteristik, kablo ve konnektör için mekanik ve elektriksel özellikler tanımlanmıştır. HDMI teknolojisi standart bakır kabloları kullanmak üzere tasarlanmıştır. Standart gerekli performansı tanımlamakla beraber kablo uzunluğunda herhangi bir kısıtlama belirtmemiştir. İçerik Koruma olarak HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) uyumluluğu HDMI standardına uyumluluğun bir parçası olarak tanımlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Switch Nedir? Çalışma Şekli ve Kullanımı Nasıldır? PAN (Personal Area Network) Nedir?
1 Yorum
  1. Yazar

    This forum needed shaknig up and you’ve just done that. Great post!

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.