Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

AKİS yani açık kaynak işletim sistemi yavaş yavaş resmi kurumlara girmeye başladı. Çıkan bazı haberlerde de bu işletim sisteminin zorunlu kullanılacağı söylenmişti. Bu yazımızda Açık Kaynaklı İşletim Sistemlerinin dosya paylaşım programlarından yani Apollon ve KTorrent’i anlatacağım. Açık kaynak işletim sistemlerinde yerel ağ üzerinde dosya paylaşım işlemlerinde herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duyulmaz. Geniş ağ olarak tanımlanan internet üzerinde de dosya paylaşımı sağlanabilmektedir. Ancak internet üzerinden dosya paylaşımı için ek yazılımlara gereksinim vardır. En yaygın olarak kullanılan yazılımlar Apollon ve Ktorrent programlarıdır.

Apollon

Apollon programı, internet üzerindeki pek çok dosya paylaşım ortamında arama yaparak dosyaların paylaşılabileceği içerisinde kendi istemcisi olan bir uygulamadır. Bu program sayesinde birçok paylaşım ağlarına erişim sağlanabilir. Apollon programı sistemde standart olarak kurulu olan bir program değildir. Bu programı sisteme eklemek için Yazılım Merkezi kullanılır. Yazılım Merkezi görev çubuğunda standart olarak bulunur. Yazılım Merkezi, Uygulama Çalıştırıcı → Uygulamalar → Ayarlar → Yazılım Merkezi ile de uygulamaya açılabilir. Yazılım merkezinde arama çubuğuna Apollon yazılarak programa erişim sağlanır. Sisteme yazılımı kurmak için kullanıcı kimlik doğrulaması gerekmektedir. Kullanıcı şifresi yazılarak yazılım kurulumuna izin verilebilir.

Apollon-Nedir_emresupcin

Apollon programını sistemde başlatmak için Uygulama Çalıştırıcı → Uygulamalar → İnternet → Apollon yolu izlenebilir. Açılan pencerede Apollon’un hangi paylaşım kanallarına bağlandığı görülebilir. Ayrıca her servisin kaç kullanıcı içerdiği ya da kaç kullanıcının bağlandığı bilgisi de elde edilebilir. Apollon programında arama yapmak için pencerenin sol tarafındaki menüden Ara seçeneği seçilir. Ara kısmında dosya türü belirlenerek (ses, video, metin, resim, yazılım vb.) ve anahtar sözcük girilerek arama gerçekleştirilebilir. Sonuçlar, pencere üzerinde listelenir. Aranan dosya seçilerek indirme işlemi başlatılabilir. İndirilen dosyalar ön tanımlı olarak masaüstünde açılacak “SharedFolder” adlı dizine yapılır. Bu dizin Ayarlar menüsünden değiştirilebilir.

KTorrent

KTorrent programı en yaygın paylaşım programı olan “bittorrent” alt yapısını kullanarak yazılım indirilebilir. Bu programda dosya paylaşımında bulunan bir kullanıcının dosyasını birden fazla kullanıcı indirebilir. Dosya indirilirken parça parça indirilir. İndirme işlemi yapan kullanıcılar kendilerinden de dosya parçacıklarını indirilebilir. Birden fazla kaynaktan paylaşım olduğu için indirme işlemi daha hızlı olmaktadır. KTorrent programı da Yazılım Merkezi kullanılarak sisteme kurulur. Yazılım kurulurken kullanıcı kimlik doğrulaması yapılır.

KTorrent programını sistemde başlatmak için Uygulama Çalıştırıcı → Uygulamalar → İnternet → KTorrent yolunu izlenebilir. KTorrent programı, kapatılması durumunda,program sistem çubuğunda sağ alt köşede çalışmasına devam eder. Programdan tamamen çıkmak için KTorrent simgesine sağ tıklayarak Çık seçeneği seçilmelidir. KTorrent programı dosya indirilmesi için internetten Torrent dosyası indirilir. Torrent dosyasına çift tıklanarak dosya KTorrent programında çalıştırılır. Örneğin Açık kaynak işletim sisteminin son sürümünün Torrent dosyası indirilerek işletim sisteminin kurulum dosyası bilgisayara indirilebilir.

KTorrent-Nedir_emresupcin

KTorrent programı açık olduğun sürece diğer kullanıcılarda dosya paylaşımında bulunur. Ayrıca KTorrent programı kullanıcısı da diğer kullanıcılar ile dosya paylaşımında bulunur. Bu tür programlar, bilgisayarda bir dizini internet üzerinde paylaşıma açar. Böylece bir başka kullanıcıdan indirilmiş dosyanın kaynağı da KTorrent programı kullanıcısı olur. Dosya indirirken aynı zamanda sistemde bulunan kopyalar diğer KTorrent programı kullanıcıları tarafından alınabilir. Bu nedenle bağlantı hızı yavaşlayabilir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Php ve MySQL’de TR Karakter Sorunu? Çözümü Nasıldır? Açık Kaynak İşletim Sisteminde Dosya ve Dizin Paylaşımı?
1 Yorum
  1. Yazar
    Uruthan

    Selam en iyi ve basit bir video film paylaşım dosya programları var mı lütfen link gönderin selamlar…

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.