Değerli okurlarımız,

İnternet bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır ve günümüzde en etkin kullanılan iletişim araçlarındandır. Bugün ‘Dünya Güvenli İnternet Günü’ Pekii internette güvende miyiz? ya da internette güvende olmak için ne yapıyoruz? Birçok İnternet güvenlik yazılımı, “ebeveyn kontrolü” özellikleri ile birlikte gelmektedir. Teknolojinin ve programcılığın çok ileri boyutlara ulaştığı günümüzde güvenliği dikkate almalıyız.

Ebeveyn kontrol paneli bilgisayar erişim saatlerinin ayarlanmasına, istenmeyen sitelere erişimin engellenmesine imkân vermekte, bu ayarlar parolalar aracılığıyla korunabilmektedir. Daha önce ki yıllarda blogumda bu konuyla ilgili bayağı makaleler yazdım ama hassas bir konu olduğu içinde zaman zaman değinmek istiyorum.

İnternet’in, şu an için, çok fazla güvenli olduğu söylenemez. Nadiren de olsa, kişisel iletiler (e-posta, e-mail) kötü amaçlı, profesyonel kişiler tarafından illlegal yollarla ele geçirilebilir. Özellikle ticari kuruluşların İnternet’i kullanmaya başlamaları ile birlikte, İnternet’te güvenlik probleminin çözümü için ciddi çalışmalar yapıldı. Web üzerinden iletilen her türlü bilginin, yeni şifreleme teknikleri ve çok yüksek hızlı hatlar sayesinde yeterince güvende olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, yine de, kullanıcı şifreleri, banka kredi kart numaraları ve benzeri gibi gizlilik içeren bilgileri net üzerinde serbestçe göndermeyin (e-mail ile, güvenlik kilidi olmayan Web listeleyicileri ile vb.)
7Subat Guvenli internet emresupcin - 7 Şubat Dünya Güvenli İnternet Günü...
İnternet bilinçli ve dikkatli olarak kullanıldığında insan bilgiye eski tarihlerde olduğundan daha çabuk erişebiliyor, bunun için ortam ve mekan zorunluluğu şartı da bulunmuyor üstelik. İnternetin sağladığı imkanların en mükemmeli olan “arama motoru“, bizim isteğimiz herhangi bir bilgiyi, görsel ve işitsel merakımızı eşsiz bir biçimde tamamlıyor ve öğrendiğimiz bilgileri farklı web platformlarından da teyit etmemize olanak sağlıyor. İnternet bilinçli olarak kullanıldığında erişilmesi zor olan bilgi yoktur ancak bu konuda bilinç olmayan çocuklarımızı internet ortamında güvende tutabilmek için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin en başında Güvenli İnternet Hizmeti geliyor; İnternet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi büyük oranda koruyan alternatif bir İnternet erişimidir.

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan “Tüketici Hakları Yönetmeliği”nin “İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10. maddesi, tüm internet Servis Sağlayıcılara “İnternetin Güvenli Kullanımı”na yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir. Bu ihtiyaç Türkiye’deki internetin güvenli kullanımına yönelik şikayet ve talepler doğrultusunda şekillenmiştir.

Güvenli İnternet Hizmetinden kısaca bahsedelim…

Çocuk Profili: Çocuk Profili ile İnternet’teki risklerden en yüksek oranda korunursunuz. Çocuk Profili ile erişebileceğiniz tüm siteler uzman kontrolünden geçmiş belirli kriterlere göre onaylanmış sitelerdir ve yabancı kişilerle temas kurulmasının önüne geçer. Çocuk Profili’nde sohbet ve sosyal medya siteleri gibi içeriğini herkesin değiştirebileceği siteler yoktur. Bu profil çocuklarınızın rahatlıkla ödev yapabileceği sizin de haber okuyup bankacılık işlemleri yapabileceğiniz sitelerden oluşan bir İnternet alanıdır.

Aile Profili: Aile Profilini seçerek müstehcenlik, şiddet, ırkçılık,kumar gibi yasa dışı ve zararlı içerikleri barındıran siteler; Sağlık Bakanlığı’nın zararlı olduğunu açıkladığı ürünlerin siteleri ve dolandırıcılık sitelerinin önüne geçmiş olursunuz. Dilediğiniz takdirde oyun, sohbet ve sosyal medya sitelerini de erişime açıp kapatabilirsiniz.

Bununla birlikte bazı antivirüs yazılımları da bu özellikleri beraberinde getiriyor. Örneğin; Eset Internet Security. Kapsamlı internet güvenliği: hız, algılama ve kullanılabilirliğin kusursuz dengesi. Birisi web kameranıza ulaşmaya çalıştığında sizi uyarır. Çevrimiçi ödemelerinizde sizi korur ve internet bankacılığı işlemlerinizi güvenceye alır. Ebeveyn kontrolü sayesinde ailenizi güvenceye alır istediğiniz site ve uygulamaları filtreleyebilirsiniz. Hackerlar ve malware yazarları bilgisayarınızın işletim sistemi, uygulamaları, web tarayıcıları ve medya oynatıcılarında bulunan açıkları kullanarak dijital güvenliğinizi tehdit ederler. Giderek artan karmaşık teknikleri nedeniyle internette dolanan tehditlerin tamamından korunmak zor olabilir. Şanslısınız ki ESET bu konuda yardımcı olabilir! ESET güvenlik çözümlerinin yardımı ile işletim sisteminizin ağırlaşmasından tutun da ciddi kimlik hırsızlıklarına kadar sanal suçluların neden olabileceği tüm riskleri ortadan kaldırın.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN’ın dediği gibi;

İçinde yaşadığımız Bilgi çağı, başta internet olmak üzere bütün bilgi teknolojilerini önemli kılıyor. Öncelikle, gündelik hayatımız olmak üzere ulaşımdan finansa, iletişimden eğitime, sağlıktan özel hayata her alanda internet kullanıyoruz ve bu kullanım sürekli artarak hayatın merkezini oluşturuyor. Ancak, internet her türlü iletişimin aktığı, kontrolü dikkat ve bilinç isteyen bir kanal. Zararlı yazılımlar, istenmeyen içerikler, yasa dışı faaliyetler, güvenlik tehditleri gibi birçok hem korunmamız hem de özellikle gençlerimizi ve çocuklarımızı korumamız gereken mecrayı kendisinde barındırıyor.

7 Şubat Dünya Güvenli İnternet Günü Kutlu Olsun 🙂

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
2016 yılında internette en çok kullanılan parolalar? WLAN Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.