Responsive Reklam Alanı

Merhaba arkadaşlar,

Aynı şifreyi tüm hesaplardan kullanma kolaylığına kaçarak hackerler tarafından basit hedef haline geliyoruz. ESET’in Türkiye’deki yönetici ve teknik uzmanları çapında düzenlenen çeşitli üniversite etkinliklerine katılarak siber tehditler konusundaki gelişmeleri öğrencilerle paylaştılar.İstanbul’da Yıldız, İzmir’de 9 Eylül ve Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki toplantılar sırasında yapılan anket çalışmaları ise ilginç veriler ortaya çıkardı.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’nun paylaştığı verilere göre öğrencilerin tamamı mobil cihazlara sahip ve dijital dünya ile her an bağlantı halinde. Ayrıca üniversite öğrencileri siber güvenlik konusunda da oldukça duyarlı ancak yeterince dikkatli değil. Alev Akkoyunlu şu tespitlerde bulundu: “Öğrenciler bazı temel güvenlik önlemleri konusunda özenli davranıyor. Örneğin e-mail online bankacılık veya online alışveriş gibi internet hesaplarında olabildiğince zor şifreler kullanmaya gayret ediyorlar. Bu iyi ancak bir başka temel güvenlik önlemini atlıyorlar: Farklı hesaplarda mutlaka farklı şifreler, farklı parolalar kullanılmalı oysa öğrencilerin önemli çoğunluğu kolaylık olsun diye aynı şifreyi kullanmaya meyilli.

Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest, Snaochat, Linkedin, Gmail, Hotmail, depolama araçları, bankacılık siteleri, alışveriş siteleri, liste uzadıkça uzayabilir. Durum böyle olunca, her hesaba aynı şifre konusu büyük zahmete dönüşüyor ve aynı şifre pek çok hesapta tercih ediliyor. Siber saldırganlar da bu durumun farkında. Ortalama mailleriyle ya da enfekte olmuş web siteleri yoluyla herhangi bir şifrenizi ele geçirmeye odaklanıyorlar. Bir şifreyi ele geçirince de başka hesaplarınıza bazen de tüm hesaplarınıza ulaşabilir hale geliyorlar. Geçen yıl ABD’de yaşanan ve pek çok ünlü Hollywood yıldızının fotoğraflarının ortaya çıkmasına neden olan olaylarda da şifrelerin ele geçirilmesi kilit rol oynamıştı.”

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, öğrencilerin beş temel güvenlik önlemiyle hackerlara cazip görünmekten kaçınabileceğini dile getirdi. Sosyal medya linklerine güvenmemekle işe başlayın. Pek çok link, kullanıcıları virüslü sitelere yönlendiriyor ve finansal bilgileri elde etmeyi hedefliyor.
Online alışveriş, banka, sosyal medya, mail hesapları için mutlaka ayrı ayrı ve olabildiğince karmaşık harfli ve rakamlı şifreler oluşturun. Microfost Office, Adobe Flash Player ya da Java gibi programlara ilişkin sistem güncellemelerini mutlaka yapın! Telefonunuza üçüncü parti aplikasyon mağazalarından kaynağı belirsiz programlar indirmeyin. Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın, güncel ve protatif güvenlik yazılımı yükleyin.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Teknolojiye Hakim Olun, Mahkum Değil! Windows XP veya Vista Kullananlar Dikkat!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması ES | Tüm hakları © Emre Supçin'e aittir.